Silva Libris to kółko biblioteczne,
działające przy bibliotece szkolnej i prowadzone przez mgr Annę Rdes i
mgr Agnieszkę Rozner. Pierwsze zajęcia odbyły się w marcu 2007 r. i nieprzerwanie trwają do dziś. Uczestnicy kółka bibliotecznego powszechnie nazywani są kochanymi słoneczkami. W zależności od sytuacji ma to wydźwięk radosny lub złośliwy. Większość spotkań odbywa się w bibliotece szkolnej.
Uczestnicy kółka aktywnie wspomagają działalność biblioteki poprzez udział w pracach porządkowych, konserwacji książek, organizacji konkursów i imprez czytelniczych. Od lat samodzielnie przygotowują szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. W 2010 r. uczestnicy kółka brali udział w realizacji programu czytelniczo-wychowawczego Przygoda to ja. Wraz z uczniami innych szkół bytomskich uczestniczyli w grach terenowych, m.in: budowali wioskę indiańską w Parku Miejskim, szukali skradzionego naszyjnika na Rynku Bytomskim, zbierali uśmiechy na wakacje. Spędzili także niezapomnianą (dla opiekunów oczywiście - wyścigi w śpiworach) Noc z duchami w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, zwiedzali Elektrociepłownię w Szombierkach oraz odbyli wycieczkę szlakiem Karola Goduli.
W 2010 r. zorganizowali pierwszy kiermasz ozdób świątecznych. Przez kilka miesięcy z radością w sercu (wspomaganą przez ciastka) odlewali i ozdabiali odlewy gipsowe. Przygotowali również kampanię reklamową (opartą głównie na groźnym wyglądzie). Cały dochód został przeznaczony na zakup nowości czytelniczych (głównie romansach o wampirach).
W roku szkolnym 2011/2012 kółko biblioteczne Silva Libris przystąpiło do Klubu Filmowego Patrz i zmieniaj organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie oglądali filmy dokumentalne traktujące o współczesnych problemach społecznych, ekonomicznych itp. Po każdym seansie odbywała się dyskusja na temat obejrzanego filmu. Młodzi aktywiści próbowali wymyślić własne sposoby na rozwiązanie problemów współczesnego świata.
Od 2008 r. kolejne pokolenia kółkowiczów pomagają w organizacji Miejskiego Konkursu Czytelniczego. Są asystentami prowadzących i bawią publiczność częścią artystyczną. Niejednokrotnie z narażeniem na ból brzucha opróżniają talerze z poczęstunku dla gości (ktoś musi się poświęcić, żeby jedzenie się nie zmarnowało). Każdy udany konkurs świętowany jest pudełkiem lodów, które prowadzące zajęcia z narażeniem życia rzucają w tłum spragnionej słodyczy młodzieży.
Tematyka poruszana na zajęciach jest różnorodna. Od zagadnień dotyczących książki, przez warsztaty biblioterapeutyczne i historię kina do zajęć plastycznych. Ulubionym częścią zajęć jest uczta ciastkowo-czekoladowa. Bardzo często kochane słoneczka muszą doładować akumulatory i zyskać zachetę do dalszej pracy. Nic tak nie działa na młodzież jak słodycze.
W roku szkolnym 2012/2013 zajęcia odbywają się w środy(14.25-15.10) i piątki
od 14.25 w bibliotece. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz