czwartek, 22 grudnia 2011

Trzecia nagroda Fiony!

Fiona Warchoł bardzo udanie zakończy rok 2011. Do dwóch zwycięstw dorzuciła wyróżnienie w organizowanym przez Wydział Ekologii Urzędu Miejskiego w Zabrzu konkursie plastycznym Las to życie - chrońmy je. Jury konkursowe otrzymało do oceny ponad 400 prac, a wyróżniło tylko 30. Dodatkowo praca Fiony została wybrana na okładkę folderu promującego cały konkurs. Gratulujemy!

środa, 21 grudnia 2011

Jasełka w Domu Opieki

19 grudnia 2011 roku, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili pensjonariuszy Domu Opieki Zdrowotnej
„ Caritas” przy ul. Krakowskiej. Zapoczątkowana kilkanacie lat temu tradycja, została kontynuowana przez kolejne pokolenie. Odwiedziny te są zawsze dla naszych uczniów wspaniałą lekcją szacunku, pokory i tolerancji wobec choroby i starości. Uczniowie złożyli świąteczne życzenia oraz wręczyli drobne upominki, zakupione dzięki aktywnemu włączeniu się rodziców w naszą akcję charytatywną.

niedziela, 18 grudnia 2011

Kiermasz świąteczny

15 grudnia kółko biblioteczne Silva Libris już po raz drugi zorganizowało kiermasz świąteczny figurek choinkowych z gipsu. Przez dwa miesiące pracowicie malowaliśmy, kleiliśmy i lakierowaliśmy świąteczne ozdoby. Dochód w całości zostanie przeznaczony na zakup nowości czytelniczych dla biblioteki szkolnej. Wszystkim, którzy Nam pomogli serdecznie dziękujemy.

piątek, 16 grudnia 2011

Wiersze Haiku

16 grudnia uczniowie klasy 3f wzięli udział w zajęciach Haiku, czyli japońska sztuka pisania wierszy. Po zapoznaniu się z regułami, obowiązującymi przy tego rodzaju twórczości mieli okazję stworzenia własnych niespodzianki. I tu ogromna niespodzianka! Panowie, którzy trochę za dużo rozmawiali podczas zajęć, odkryli w sobie ogromne pokłady wrażliwości, romantyzmu i uczuć. Stworzyli piękne wiersze miłosne, którym adresatki zapewne niezwykle się ucieszą. Dobrze, że prowadząca zajęcia jest odporna na wstrząsy, gdyż w innym przypadku zapewne by zemdlała z wrażenia. Poniżej publikujemy niektóre haiku.

Daniel Gałwiaczek:

Grudniowy poranek
Tęsknota za nią dobija
Myśli obojętne

Nuda rozkwita
Wspomnienia wracają
Czekam na Ciebie

Klaudiusz Kotkowski:

Jestem w bibliotece
W każdej chwili myślę o niej
I tylko czekam aż się z nią spotkam

Pustka w sercu
Gdy tylko jej nie ma
A gdy jestem z nią jestem pełny wolności

I trochę innych Haiku

Zimowy poranek
jasność panuje
tak jak w sercu mym

Grudniowy wieczór
blask księżyca
wypełnia mnie od środka

Grudniowe dni
bez śniegu
jak lato bez słońca

Marzenia me
odchodzą w dal
wraz ze wschodem słońca

Fruwają motyle
a w głowie wciąż
nic się nie zmienia

Błękitne fale
a skały uderzające
niesamowita ta natura jest

Słoneczny poranek
a ja
wciąż w szkole

Grudniowy poranek
bezlitosne gałęzie drzew
drzemie we mnie smutek


Zdjęcia z warsztatów

Z małym opóźnieniem, ale w końcu publikujemy zdjęcia z warsztatów "Wampiry, wilkołaki, czarodzieje".

czwartek, 8 grudnia 2011

Warsztaty "Wampiry, wilkołaki, czarodzieje"

2 grudnia uczennice klasy 2b: Patrycja Klimek, Agata Stadnicka, Agnieszka Stadnicka oraz Natalia Warzecha zorganizowały dla swoich kolegów warsztaty w ramach projektu edukacyjnego Istoty fantastyczne w kulturze popularnej. Uczestniczki kółka bibliotecznego Silva Libris przedstawiły, jak zmieniało się spojrzenie na wampiry, wilkołaki i czarownice w kinie i literaturze. Pokazały kolegom i koleżankom z klasy bardzo ciekawą prezentację multimedialną, która stanowiła znakomite uzupełnienie warsztatów. Swój występ dziewczyny zakończyły małym quizem, który sprawdził wiadomości zgromadzonej publiczności. Poniżej prezentujemy wspomnianą wyżej prezentację multimedialną. Zdjęcia z warsztatów dodamy już wkrótce.

piątek, 2 grudnia 2011

Czytelnicza klasa roku - punktacja za listopad 2011

I A - 392
I B - 132
I C - 137
I D - 68
I E - 37
I F - 58
I G - 41
II A - 186
II B - 506
II C - 52
II D - 41
II E - 14
II F - 55
III A - 39
III B - 64
III C - 48
III D - 65
III E - 228
III F - 86

Szkolny konkurs czytelniczy

30 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy Czarodzieje i wilkołaki w świecie fantasy, organizowany w ramach projektu edukacyjnego Istoty niesamowite w kulturze popularnej. Konkurs został przygotowany przez uczniów klasy I a: Łukasza Cichego, Sandrę Cichy, Marcina Brzeziaka, Mateusza Patraka oraz Aleksandrę Skowronek. Nad pracami Jury czuwała jak zawsze nieprzekupna Pani Aleksandra Gajowska. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością książek z serii o Harrym Potterze, Opowieści z Narnii oraz Wampiratów. W zmaganiach konkursowych wzięły udział 4 drużyny. Ich zadaniem było m.in.: rozwiązanie dwóch krzyżówek, rebusa (trochę dziwnego), wykreślanki (bardzo trudnej), rozpoznanie rekwizytów oraz udzielenie odpowiedzi na pytania. Rywalizacja przebiegała w przyjacielskiej atmosferze, do czego bez wątpienia przyczyniły się otrzymane cukierki za udzielenie właściwej odpowiedzi. Tabela medalowa wygląda następująco:
I miejsce - Agata Hunia, Nadia Rostek
II miejsce - Michał Gawlikowski, Agnieszka Rozner
III miejsce - Piotr Cempulik, Dominik Werenc

środa, 30 listopada 2011

"Jak zabić wampira" - wyniki quizu

Wszystkim niecierpliwym donosimy, że są już wyniki quizu, który został przeprowadzony w ramach warsztatów Jak zabić wampira. Trochę to trwało, bo liczenie nie jest naszą najmocniejszą stroną. Poza tym mieliśmy dużo kołków do zaostrzenia. Wygladają następująco:




Klasy pierwsze


I miejsce - 1 c


II miejsce - 1 a, 1 b, 1f


III miejsce - 1 d




Klasy drugie


I miejsce - 2 d


II miejsce - 2 c


III miejsce - 2 b




Klasy trzecie


I miejsce - 3 e


II miejsce - 3 f


III miejsce - 3 c



niedziela, 27 listopada 2011

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada po raz czwarty świętowaliśmy w naszej szkole urodziny Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka przygotowała dla wszystkich amatorów pluszowej przytulanki niespodzianki. Każdy, kto w tym dniu odwiedził bibliotekę szkolną wraz z misiem otrzymał słodką niespodziankę oraz mógł wziąć udział w misiowym karaoke. Został przeprowadzony także test ze znajomości misiowego tematu. Cały dzień upłynął nam misiowo. Do następnego roku!



piątek, 25 listopada 2011

Drugie zwycięstwo Fiony!

Fiona Warchoł (nasz Adam Małysz konkursów plastycznych), uczestniczka kółka bibliotecznego Silva Libris, sięgnęła po najwyższy laur w Miejskim Konkursie Plastycznym My też mamy lasy. Dla młodej uzdolnionej artystki jest to już drugie zwycięstwo w konkursie plastycznym w tym roku szkolnym. Serdecznie gratulujemy i oczywiście liczymy na więcej.

Zbiórka na PCK

Podobnie, jak w poprzednich latach, w tym roku także prowadzimy zbiórkę pieniędzy na PCK. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup upominków dla pensjonariuszy Domu Seniora Caritas w Bytomiu. Klasa, która zbierze najwięcej pieniędzy otrzyma dodatkowe punkty w konkursach: Klasa Roku oraz Czytelnicza Klasa Roku. Prosimy, aby przewodniczący każdej klasy po zebraniu funduszy, przynieli je do biblioteki do 10 grudnia. Mamy nadzieję, że otworzycie swoje serca na innych ludzi!

czwartek, 24 listopada 2011

Potteriada 2011

21 listopada Nadia Rostek i Agata Hunia wraz z panią Aleksandrą Gajowską uczestniczyły w finale II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Harrym Potterze "Potteriada 2011", który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mysłowicach. W wielkim finale uczestniczyło 12 najlepszych drużyn z całego województwa. Nasze urocze reprezentantki zajęły 8 miejsce, pokonując ponad 50 innych drużyn. Dziewczyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, kubki oraz koszulki. Wracając do domu cała ekipa powtórzyła słynne słowa filmowego Terminatora "Jeszcze tu wrócimy".

środa, 23 listopada 2011

Wampiryczne warsztaty w bibliotece

W dniu 18 października 2011 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty pt. Jak zabić wampira. Spotkanie w całości zostało przygotowane przez dwie uczennice Wirginie Matusik oraz Karolinę Wręczycką, w ramach projektu edukacyjnego. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzięło w nich udział ponad 50 osób, a chętnych było znacznie więcej! Podczas omawiania głównego tematu warsztatów użyto wiele rekwizytów oraz fotografii, zdjęć i kadrów z filmów (oczywiście o wampirach). Materiały te miały za zadanie ułatwić pracę zebranych. Formą sprawdzenia zdobytej wiedzy był test oraz quiz. Uczniowie wykonali również portret wychowawcy-wampira. Każdy uczestnik spotkania, przy wyjściu, otrzymał słodki upominek. Teraz już nikomu wampir niestraszny! Wyniki testu i quizu ogłoszone zostaną we wtorek (22 listopada). Zdjęcia tylko dla osób o mocnych nerwach!

niedziela, 13 listopada 2011

Wielkie zwycięstwo Fiony!

21 października 2011 r. ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu "Miłosz w Bytomiu", organizowanego z okazji Roku Czesława Miłosza przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu "Smoleniach". Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i fotograficznej. Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Bytomia, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. Uczestniczka kółka bibliotecznego Silva Libris - Fiona Warchoł - zajęła pierwsze miejsce w kategorii plastycznej konkursu. Jej praca, inspirowana utworem "Głowa" Czesława Miłosza zdobyła największe uznanie wśród szacownego Jury. Dla opiekunów kółka było oczywiste, że Fiona zwycięży, gdyż pomysł i wykonanie pracy było bardzo oryginalne i po prostu musiało "powalić Jury na kolana". Młodej artystce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A do dalszego rozwoju zdolności plastycznych bez wątpienia przyczyni się malowanie gipsowych ozdób choinkowych, przygotowanych na Kiermasz Świąteczny. W końcu praktyka czyni mistrza.

środa, 9 listopada 2011

Najaktywniejsi czytelnicy października

Błażej Bomba - kl. 3 e
Łukasz Cichy - kl. 1 a
Agnieszka Stadnicka - kl. 2 b
Natalia Warzecha - kl. 2 b

piątek, 4 listopada 2011

Dziewczyny z szansami w Potteriadzie!

Nadia Rostek i Agata Hunia, które wygrały szkolne eliminacje w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Harrym Potterze "Potteriada 2011", zakwalifikowały się do ścisłego finału wojewódzkiego. 21 listopada zmierzą z 11 zespołami z innych śląskich szkół w wielkim finale. Trzymamy kciuki!

Wizyta partnerska

W październiku 2011 r. gościliśmy w naszej szkole gości z Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Turcji w ramach wizyty partnerskiej projektu Comenius. Z tej okazji pani Aleksandra Gajowska z pomocą Izabeli Stępień z klasy Ib przeprowadziła dla szacownych gości zajęcia z origami.

środa, 2 listopada 2011

Uwaga Konkurs!

Regulamin konkursu czytelniczego „Czarodzieje i wilkołaki w świecie fantasy”

1. Cele konkursu:
-zachęcenie uczniów do czytania literatury fantastyczno-przygodowej;
-rozbudzenie zainteresowania książką;
-utrwalanie potrzeb i nawyków czytelniczych;
-zapoznanie uczniów z literaturą młodzieżową.

2. Organizatorzy:
Łukasz Cichy, Marcin Brzeziak, Mateusz Patrak

3.Scenariusz konkursu:
Łukasz Cichy, Marcin Brzeziak, Mateusz

4.Uczestnicy:
Uczniowie klas I-III Gimnazjum nr 2 w Bytomiu.
Dowolna liczba dwuosobowych zespołów

5. Struktura konkursu:
Szkolny

6.Termin:
30.11.2011 - biblioteka szkolna

8.Zakres materiału konkursowego:
J. K. Rowling: Harry Potter i Kamień filozoficzny; J.K. Rowling: Harry Potter i Komnata Tajemnic; C.S Lewis: Opowieści z Narni.i Lew, czarownica i Stara Szafa; J. Sommer: Wampiraci. Demony Oceanu; S. Meyer: Zmierzch; S. Meyer: Księżyc w Nowiu

Czytelnicza klasa roku - punktacja za październik 2011

I A - 335
I B - 65
I C - 31
I D - 30
I E - 15
I F - 11
I G - 25
II A - 80
II B - 358
II C - 18
II D - 14
II E ---
II F - 23
III A - 11
III B - 36
III C - 6
III D - 19
III E - 114
III F - 43

poniedziałek, 10 października 2011

Potteriada 2011

7 października 2011 r. odbyły się szkolne eliminacje II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Harrym Potterze "Potteriada". Wzięło w nich udział 7 dwuosobowych drużyn z klasy: I a, II a, II b i III e. Nasi kochani "Potteromaniacy" rozwiązali bardzo łatwy test (choć mieli na ten temat inne zdanie), który wyłonił ekipę, która będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu.W skład drużyny marzeń tworzą: Agata Hunia i Nadia Rostek. Serdecznie gratulujemy! Poniżej publikujemy trochę zdjęć z eliminacji. Nie są może najlepsze, ale nie wiedzieć czemu, nasi kółkowicze nie chcą się fotografować. No doprawdy! Człowiek zrobi kilka ciekawych zdjęć i już nikt nie chce współpracować.

czwartek, 6 października 2011

Najaktywniejsi czytelnicy września

Błażej Bomba - kl. 3 e
Łukasz Cichy - kl. 1 a
Agnieszka Stadnicka - kl. 2 b
Natalia Warzecha - kl. 2 b

poniedziałek, 3 października 2011

Czytelnicza klasa roku - punktacja za wrzesień 2011

I A - 212
I B - 33
I C - 15
I D - 19
I E ---
I F ---
I G - 10
II A - 23
II B - 105
II C ---
II D - 6
II E ---
II F - 9
III A - 4
III B - 23
III C - 2
III D - 6
III E - 33
III F - 13

piątek, 30 września 2011

Nowości czytelnicze!

Rok szkolny niedawno się zaczął, a nasza biblioteka wzbogaciła się już o nowości czytelnicze. Mamy nadzieję, że to tylko poczatek!
Meg Cabot - Idol nastolatek
Jacek Durski - Rok
Susan Fletcher - Alfabet snów
Kami Garcia, Margaret Stohl - Piękne istoty
Kami Garcia, Margaret Stohl - Istoty ciemności
Cathy Hopkins - Chłopaki, randki i księżniczki z Portobello
Elizabeth Kostova - Historyk
Hanna Kowalewska - Letnia akademia uczuć 2
Marta Madera - Kroplówka z marzeniami
Vicki Myron, Bret Witter - 9 wcieleń kota Dewey`a
Rosie Rushton - Co Ty wyprawiasz mamo?!
Rosie Rushton - Dlaczego mi to robisz, mamo?
Rosie Rushton - Ja tego nie przeżyję!
L.J. Smith - Pamiętniki wampirów 4
Tezaurus Harry Potter 1-7
Jean Ure - I kto tu jest dorosły?
Jean Ure - Strzeżcie się chłopcy!
Roger Zelazny - Rycerz cieni

środa, 28 września 2011

Szkolne eliminacje Potteriady!

Szkolne eliminacje do II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Harrym Potterze odbędą się w piątek 7 października na drugiej godzinie lekcyjnej (8.50 - 9.35) .W eliminacjach mogą wystartować dwuosobowe drużyny, które będą musiały wykazać się znajomością książek o przygodach Harrego Pottera. Szczegółowy regulamin dostepny jest w czytelni. Powodzenia!

Tydzień Zakazanych Książek

W dniach 24 września - 1 października 2011 r. obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek.
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolnosci czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała dla wszystkich czytelników wystawę książek zakazanych. Serdecznie zapraszamy do jej zwiedzenia!

niedziela, 18 września 2011

Pocztówka z wakacji

Nasi niezastąpieni uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris podczas drugich zajęć postanowili mile powitać w swoim gronie nowych kolegów. Tym razem jednak nie przerazili nikogo. (NARESZCIE) Podczas warsztatów integracyjnych "drogie słoneczka" opowiadały o swoim jakże ciekawych wakacjach. Większość młodzieży wypoczywała aktywnie i sportowo. Coż, czytanie książek na kocu też jest formą aktywności fizycznej. Po wzruszających opowieściach uczestnicy zajęć postanowili namalować na arkuszach papieru pocztówkę z wakacji, bo nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne malowanie. Pocztówka jednak nie zawiśnie w bibliotece, bo jej przekaz artystyczny wstrząśnie nawet najbardziej odważnymi wśród uczniów naszej szkoły.

piątek, 9 września 2011

Nowy rok szkolny!

Witamy w nowym roku szkolnym 2011/2012! W tym roku do naszego zespołu dołączyła pani mgr Aleksandra Gajowska, która od września będzie pracować w bibliotece szkolnej. Jest bardzo sympatyczna, miła i wygląda na twardą babkę, więc istnieje szansa, że nasza "mała biblioteczna rodzinka" nie zmęczy jej zbyt szybko.

środa, 22 czerwca 2011

Wielki sukces Nadii

Młoda, zdolna i ładna uczestniczka kółka bibliotecznego Silva Libris Nadia Rostek zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym Między słońcem a księżycem na Festiwalu Sztuki Wysokiej.

Festiwal Sztuki Wysokiej

17 czerwca uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris wzięli udział w organizowanym na bytomskim rynku Festiwalu Sztuki Wysokiej. "Kochane słoneczka" jak zwykle dały popis swoich możliwosci intelektualnych i artystycznych. Pozowali do zdjęć na kolorowych materacach (część zdjęć została zachowana dla potomnych, gdyż nie nadają się do publikacji), malowali farbą na folii (na szczęście nikt nie wszedł do puszki z farbą) i wesoło tańczyli w tanecznym korowodzie. Niestety nie udało im się pomalować twarzy (całe szczęście), ponieważ w kolejce do malowania stanęły przedszkolaki, z którymi jak wiadomo nikt nie zadziera. Dzień był bardzo udany i wesoły, a uśmiechnięte pysiaczki kółkowych milusińskich tylko tego dowiodły.

piątek, 17 czerwca 2011

Projekt edukacyjny "Wczoraj i dziś na scenie kabaretu"

W ramach projekty edukacyjnego Wczoraj i dziś na scenie kabaretu jego uczestnicy przygotowali prezentację multimedialną z krótką historią kabaretu. Wszyscy zainteresowani mogą ją obejrzeć.



Hieroglify

Podczas niedawnych zajęć uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris zapoznali się z historią pisma. Po obejrzeniu interesującej prezentacji na ten temat wzięli udział w zajęciach praktycznych. Do otrzymanego zdania narysowali hieroglify, które miały je obrazować. Efekty są bardzo interesujące i dlatego prezentujemy je poniżej.




Kobieta jest jak strzała z łuku: przebije kieszeń, rozerwie serce i wyjdzie bokiem.








Ja jestem tu, a gdzie pozostałych sześć cudów świata?






Od aniołka mam skrzydełka, lecz charakter mam diabełka.









Do dyktanda trzeba dwojga. Jeden pisze, drugi ściąga.




Kochaj, baw się, łap życia ster, bo każdy, jak myszka ma szanse na ser.











Nie ma złych kierowców, są tylko źle postawione słupy.

Premiera kabaretu Fagma

Uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris zostali świadkami historycznego, pierwszego występu kabaretu Fagma. W ramach projektu edukacyjnego Wczoraj i dziś na scenie kabaretu zaprezentował historię kabaretu oraz występ kabaretowy. Skecz był bardzo zabawny, aktorzy zagrali znakomicie, ale całe show skradła żółta kaczka, która swoją grą przekonała wszystkich zgromadzonych do jakże trudnej sztuki kabaretowej.

środa, 8 czerwca 2011

Czytelnicza klasa roku - wyniki końcowe

Z wielką radością donosimy, że całoroczny konkurs Czytelnicza klasa roku został wreszcie ukończony. Po podliczeniu wszystkich punktów pierwsze miejsce zajęła klasa I b, drugie klasa II e. a trzecie klasa I a. Serdecznie gratulujemy! Kolejna edycja konkursu rozpocznie się we wrześniu.

CZYTELNICZA KLASA ROKU 2010/2011

I B – 481 p.
II E – 391 p.
I A – 262 p.
III F – 194 p.
I C – 136 p.
III E – 119 p.
II F – 101 p.
II G – 89 p.
I E – 85 p.
II C– 84 p.
III A – 67 p.
III C – 59 p.
I D – 59 p.
I F – 57 p.
II B – 45 p.
II D – 44 p.
III B – 44 p.
III D – 26 p.
II A – 24 p.

Najaktywniejsi czytelnicy maja

Aleksandra Hajduk - kl. 2 f
Lidia Janas - kl. 2 e
Natalia Warzecha - kl. 1 b

środa, 1 czerwca 2011

Czytelnicza klasa roku - punktacja za maj 2011

I A - 262
I B - 481
I C - 136
I D - 59
I E - 85
I F - 57
II A - 24
II B - 45
II C - 84
II D - 44
II E - 391
II F - 101
II G - 89
III A - 67
III B - 44
III C - 59
III D - 26
III E - 119
III F - 194

czwartek, 26 maja 2011

Miejski Konkurs Polonistyczny "Znam Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz"

Już od wielu miesięcy Fiona Warchoł i Małgorzata Witek wraz z kolejnymi kartami powieści Małgorzaty Musierowicz przemierzały ulice Poznania. Zaprzyjaźniły się tam z bohaterami cyklu Jeżycjada. Przewodnikami w tej podróży były panie: mgr Anna Rdes i mgr Agnieszka Rozner. Finał tej eskapady miał miejsce dzisiaj w auli ZSO nr 3, gdzie odbył się Miejski Konkurs Polonistyczny Znam Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz. Nasze uczennice (słynne członkinie kółka bibliotecznego Silva Libris) po zaciekłych bojach zajęły, 4 miejsce. W przyszłym roku sięgniemy po miejsca na podium.

sobota, 14 maja 2011

Nagroda!

Trochę później, ale zawsze. 13 maja w piątek, który dla uczestników kółka bibliotecznego Silva Libris nie okazał się pechowy, odbyło się zajęcia, mające nagrodzić pracę przy organizacji Miejskiego Konkursu Czytelniczego. Kółkowicze zostali zaproszeni na lody, co okazało się trochę groźne dla prowadzących zajęcia. Pojawienie się na stole pudełek z zimnym przysmakiem wywołało prawdziwy entuzjazm wśród zgromadzonych. Po 10 minutach można było tylko wyrzucić śmieci.

Miejski Konkurs Ortograficzny "Sowa Przemądrzała"



13 maja odbył się w naszej szkole odbył się finał XIII Miejskiego Konkursu Ortograficznego Sowa Przemądrzała. Nasza biblioteka- jak co roku- z ogromną przyjemnością włączyła się w przygotowania do tej imprezy. Z tej okazji udostępniliśmy udostępniła czytelnię dla zaproszonych gości. Nauczyciele bibliotekarze pomagali także w sprawdzaniu prac konkursowych. Impreza była bardzo udana, a kolejna już za rok.

"Jak powstała książka" - test

1 Poniżej publikujemy test Jak powstała książka dla wszystkich, który pragną zmierzyć się ze swoją wiedzą z zakresu książki, biblioteki i pisma. Gotowy test pochodzi z Biblioteki w Szkole.

P Pierwsza strona książki, zawierająca tytuł, nazwisko autora, ilustratora i inne dane to:

a) Obwoluta;

b) Strona tytułowa;

c) Spis treści;

d) Ekslibris.

2. P Pomieszczenie biblioteki, w którym korzysta się ze zbiorów biblioteki wyłącznie
na miejscu, to:

a) Czytelnia;

b) Przebieralnia;

c) Wypożyczalnia;

d) Biblioteczka.

3. Z Zawiązywanie supełków na sznurkach w czasach starożytnych było:

a) Rodzajem ozdoby głowy;

b) Rodzajem pisma;

c) Siatką na zakupy;

d) Koralami.

4. P Podania to:

a) Historie przekazywane z ust do ust;

b) Papier formatu A4;

c) Potrawa podana do stołu;

d) Spisane legendy.

5. H Hieroglify to pismo:

a) Literowe;

b) Obrazkowe;

c) Supełkowe;

d) Cyrylica.

6. N Największy wpływ na rozwój alfabetu łacińskiego miały:

a) Powstania chłopskie;

b) Rosnące znaczenie chrześcijaństwa;

c) Zjednoczenie Europy;

d) Wojna pruska.

7. T Twórcą pierwszego alfabetu byli:

a) Semici;

b) Rzymianie;

c) Egipcjanie;

d) Polacy.

8. P Papiernie (zakłady wytwarzające papier) w dawnej Europie nosiły nazwę:

a) Wiatraków papierowych;

b) Młynów papierowych;

c) Papierczarni;

d) Manupapierni.

9. K Który ze składników nie wchodzi w skład atramentu egipskiego?

a) Sadza;

b) Guma arabska;

c) Woda;

d) Sok malinowy.

10. Mahomet spisał Koran na:

a) Papierze;

b) Łopatkach baranich;

c) Skórze;

d) Glinie.

11. Wynalazcami papieru byli:

a) Polacy;

b) Grecy;

c) Chińczycy;

d) Niemcy

12. Jaki naród zmienił kierunek pisania z prawego do lewej, na nasz obecny z lewej
do prawej strony?

a) Chińczycy;

b) Grecy;

c) Rzymianie;

d) Fenicjanie.

13. Założycielem pierwszej stałej drukarni w Krakowie był:

a) Hohenzollern;

b) Haller;

c) Augustyn;

d) Januszewski.

14. Karb to:

a) Litery gotyckie;

b) Litery ukośne;

c) Napis wyróżniony w tekście;

d) Napis zrobiony nożem.

15. Żywa książka to:

a) Książka aktualna, współczesna;

b) Rękopis;

c) Książka należąca do lektur szkolnych;

d) Książka człowiek- ustnie przekazujący podania ludowe.

16. Wykaz błędów dołączonych do książki to:

a) Indeks;

b) Errata;

c) Błędnik;

d) Spis treści.

17. Książka ciesząca się dużym zainteresowaniem czytelników to:

a) Biały kruk;

b) Bestseller;

c) Mega hit;

d) Wolumin.

18. Jak należało odczytać informację przekazywaną w postaci fajki:

a) Wojna;

b) Choroba;

c) Pokój;

d) Przyjęcie.

19. Współczesne pismo hieroglificzne to pismo:

a) Polskie;

b) Niemieckie;

c) Greckie;

d) Chińskie.

20. Zbiór alfabetycznie ułożonych wyrazów z objaśnieniem ich znaczenia to:

a) Słowniczek;

b) Aneks;

c) Zbiornik;

d) Spis treści.

21 Książka pisana ręcznie to:

a) Maszynopis;

b) Rękopis;

c) Wolumin;

d) Tom.

22. "Książka wstęga” to:

a) Zapisana książka;

b) Książka długa a wąska;

c) Zwój papirusu;

d) Wstążka z supełkami.

23. Znak własnościowy książki to:

a) Ekslibris;

b) Pieczątka;

c) Znak wydawnictwa;

d) Obwoluta.

24. Wydawnictwa ukazujące się częściej niż raz w tygodniu to:

a) Czasopismo;

b) Gazeta;

c) Tygodnik;

d) Encyklopedia.

25. Który z rosyjskich alfabetów jest najstarszy?

a) Cyrylica;

b) Cyrylka;

c) Grażdanka;

d) Rażdanka.

26. Ojczyzną liter jest:

a) Rzym;

b) Grecja;

c) Peru;

d) Egipt.

27. Człowiek przepisujący ręcznie książki to:

a) Kopista;

b) Ręcznikarz;

c) Księgarz;

d) Pismak.

28. Znak wodny na papierze to swoista:

a) Poprawka pisma;

b) Pieczęć firmowa;

c) Ozdoba;

d) Kleks.

29. Największa starożytna, egipska biblioteka to:

a) Biblioteka pumfryjska;

b) Biblioteka sfinksa;

c) Biblioteka aleksandryjska;

d) Biblioteka „W piramidzie”.

30. Co to jest Biały Kruk?

a) Stary dokument;

b) Odmiana papieru;

c) Cenna, unikatowa książka;

d) Krótkie motto.

31. Jak nazywamy skorowidz, umieszczany zwykle z tyłu książki?

a) Spisowiec;

b) Ideks;

c) Wykaźnik;

d) Indeksarz.

32. Król Bolesław Chrobry czytał książki w:

a) Języku polskim;

b) Języku czeskim;

c) Języku łacińskim;

d) Nie umiał czytać.

33. Przypisy to:

a) Objaśnienia lub uzupełnienia tekstu głównego;

b) Tłumaczenie;

c) Sposób na przyrządzenie potrawy;

d) Ozdoby.

34. Ogół gazet i czasopism nazywamy:

a) Wydawnictwem;

b) Miesięcznikiem;

c) Prasą;

d) Piśmiennictwem.

35. Gdzie alfabet grecki przekształcił się w łaciński?

a) Łotwa;

b) Polska;

c) Grecja;

d) Włochy.

36. Kto rozpowszechnił druk:

a) Kościuszko;

b) Walewska;

c) Napoleon;

d) Guttenberg.

37. I Ile zwitków rzymskich papirusów zachowało się do czasów dzisiejszych?

a) 3;

b) 16;

c) 8;

d) 24.

38. Polska, jako który z krajów europejskich, wprowadziła sztukę drukarską na terenie swojego państwa:

a) Pierwsza;

b) Szesnasta;

c) Dwudziesta;

d) Trzecia.

39. Dodatkowa okładka z papieru na książce to:

a) Karta tytułowa;

b) Oprawa;

c) Obwoluta;

d) Okładnik.

40. Pierwszym Polskim drukiem w języku łacińskim był:

a) Kalendarz lekarski;

b) Spis ludności;

c) Kalendarz przyrody;

d) Elementarz dla dzieci.

41. Pierwsza litera wyróżniona w tekście wielkością lub zdobieniem to:

a) Inicjał;

b) Iniecjał;

c) Inspicjał;

d) Banicjał.

42. Najstarszy zabytek piśmienniczy w języku polskim:

a) Kazania Puławskie;

b) Pisma Pawłowe;

c) Wyznania Maryjne;

d) Kazania Świętokrzyskie.

43. Czym szczepy indiańskie zastąpiły pismo węzełkowe?

a) Pismem z koralików;

b) Pismem z muszelek;

c) Pismem z kamyków;

d) Pismem z piór ptaków.

44. Hicellus to:

a) Starożytny uczony;

b) Właściciel księgarni;

c) Twórca żywej biblioteki;

d) Brat Hacelliusa.

45. Wampum to:

a) Indiański totem;

b) Wyzwanie do walki;

c) Zaproszenie na ślub;

d) Klorowy pas z muszelek.