poniedziałek, 29 grudnia 2014

Wigilia w Domu Opieki

17 grudnia 2014r. w Domu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Krakowskiej w Bytomiu odbyło się coroczne „opłatkowe spotkanie pokoleń”, w którym uczestniczyli pensjonariusze zakładu oraz młodzież naszej szkoły. Moment oczekiwania, radość oraz łzy wzruszenia były dla nas najwspanialszą nagrodą i podziękowaniem za przygotowanie części artystycznej oraz drobnych upominków wręczonych przez naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy pani Dorocie Wiśniowskiej i pani Katarzynie Janus za przygotowanie wspaniałego przedstawienia jasełkowego oraz koncertu kolęd i pastorałek. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę opiekunów i członków Samorządu Uczniowskiego, którzy w ogromnej mierze przyczynili się do zebrania środków finansowych na zakup świątecznych upominków dla pensjonariuszy. Dziękujemy także uczestnikom szkolnego koła orgiami, które pod opieką pani Anety Góry przygotowało upominki w postaci papierowych bombek na choinkę. Miłym akcentem kończącym naszą wizytę była niespodzianka w postaci własnoręcznie upieczonych przez pensjonariuszy ciasteczek maślanych. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

środa, 10 grudnia 2014

Najaktywniejsi czytelnicy listopada

Maja Byjoś - kl. 2 a
Wiktoria Czarnoba - kl. 2 c
Krzysztof Czarnowus - kl. 3 b
Jessica Fichna - kl. 2 c
Joanna Figiel - kl. 1 a
Daniel Halupczok - kl. 2 a
Dominika Kaczorkiewicz - kl. 1 a
Aleksandra Sobiesiak - kl. 1 b
Oliwia Teper - kl. 2 a

Zbiórka pieniędzy na Caritas.

W tym roku po raz kolejny organizujemy spotkanie opłatkowe w Domu  Opieki Zdrowotnej w Bytomiu. Uczniowie naszej szkoły przygotowują Jasełka oraz paczki z prezentami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną do udziału w zbiórce pieniędzy, abyśmy w tym roku znowu mogli sprawić przyjemność pensjonariuszom Domu Opieki.

piątek, 5 grudnia 2014

Wolny dostęp do półek w bibliotece

Komiks, który wydarzył się naprawdę
www.pulowerek.pl

czwartek, 4 grudnia 2014

Przygotowania do kiermaszu

Przygotowania do kiermaszu idą szybko i sprawnie. Uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris przy dźwiękach piosenek świątecznych, rozmawiając o różnych ciekawych (dla nich oczywiście) sprawach. Materiały plastyczne (kule ze styropianu, cekiny, klej, nić, wełna) zużywane są w kilogramach. Najważniejszym i najcenniejszym materiałem są oczywiście szpilki. Ostatnio opublikowaliśmy zdjęcia uroczych zwierzaków, które będzie można zakupić. Na pewno będą wspaniałą ozdobą bożonarodzeniowej choinki.

środa, 3 grudnia 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za listopad 2014

I A - 183
I B - 115
I C - 107
I D - 55
I E - 47
II A - 123
II B - 107
II C - 151
II D - 78
II E - 64
II F - 49
III A - 79
III B - 84
III C - 50
III D - 73
III E - 24
III F - 29

Wielki powrót świnki i bandy!

Urocza świnka Chrumcio, niczym Terminator powiedziała w tym roku "I am back". Z okazji kiermaszu świątecznego jakże uroczy uczniowie naszej szkoły pomagali w przygotowaniu ozdób świątecznych. Tym razem zrobiliśmy zwierzątka przedstawione na zdjęciu oraz kule w stylu disco wykonane z cekinów. Kiermasz odbędzie się 11 grudnia, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup nowości czytelniczych. Serdecznie zapraszamy!

piątek, 28 listopada 2014

Recenzja książki "Biała żyrafa"

Na naszym blogu zawsze bardzo chętnie zamieszczamy prace naszych uczniów. Tym razem pragniemy zaprezentować recenzję książki Lauren St. John Biała żyrafa, której autorem jest Adam Grzełka. Recenzja ta została wcześniej opublikowana w Dzienniku Zachodnim w dodatku Junior. Gratulujemy sukcesu i dziennikarskiego i liczymy na więcej.
Martine Allen, bohaterka książki Biała żyrafa moim zdaniem jest wspaniała. Po tragicznej śmierci rodziców, Martine jedzie do mieszkającej w Afryce babci i... odkrywa w sobie tajemniczą moc.
W drodze do babci Martine poznaje opowieść o tajemniczej i niezwykłej białej żyrafie. Ku jej zaskoczeniu spotyka taką żyrafę w rezerwacie Sawubona i zaprzyjaźnia się z nią.
Kiedy czytasz Białą żyrafę, możesz niemal znaleźć się w tym literackim świecie, poczuć wolność, zapach buszu, dreszcz emocji, które tobą targają i rozwinąć skrzydła wyobraźni, bez której świat byłby ubogi.
Ta opowieść bardzo mnie wciągnęła i zrobiła na mnie wrażenie. Koniec historii potwierdza, że przyjaciel dla przyjaciela zrobi wszystko, ale nawet oni muszą uważać, aby zachować w tajemnicy swoje sekrety.
Książkę czyta się z zapartym tchem od początku do samego końca. Ta piękna historia wzbogaci świat wyobraźni każdego czytelnika.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia 2014


Źródło:
http://thumbpress.com/super-awesome-pic-dump-of-the-day/this-is-why-i-love-teddy-bears/


Tradycyjnie, jak co roku spotkaliśmy się, aby w tym wyjątkowym dniu uczcić urodziny najsympatyczniejszego, najbardziej milusińskiego puszystego powiernika naszych problemów z lat dziecięcych - Pluszowego Misia. Przy wielkim bibliotecznym stole zasiedli goście, uczestnicy konkursowych zmagań zorganizowanych przez gospodarzy imprezy -Anny Bodnar, Joanny Rosiak z klasy III a oraz Damiana Fejdasza z  klasy III b.Daniem głównym, serwowanym w czasie uroczystości był miód, który bez używania "łapek" należało zlizać z talerzyków. Następnie uczestnicy zabaw konkursowych mieli za zadanie rozpoznać i podpisać podobizny słynnych, zasłużonych dla ludzkości misiaczków. Na zakończenie każdy dwuosobowy zespół przygotował krótki występ artystyczny związany z szacownym jubilatem. Nad oprawą fotograficzną całej imprezy czuwały uczestniczki szkolnego kółka fotograficznego z klasy 2d: Nicola Kalisz, Natalia Kołodziejczyk oraz Natalia Sznajder. Do zobaczenia za rok.

środa, 19 listopada 2014

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia



Serdecznie zapraszamy wszystkich „dużych i małych” do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Misia, które odbędą się w naszej szkole 25 listopada. Z tej okazji organizatorki imprezy oraz biblioteka szkolna zachęca wszystkie klasy do udziału w różnych konkursach:
- na najładniejszy plakat związany z misiem:
- na przebranie przedstawiciela danej klasy za misia;
- na największego pluszowego misia.
Prosimy także o wybranie dwóch przedstawicieli, którzy w tym dniu wezmą udział w zabawach misiowych w bibliotece szkolnej.
Przypominamy także, aby w tym dniu wszyscy uczniowie i nauczyciele przynieśli do szkoły pluszowe misie. Na tych, którzy przyłączą się do zabawy czeka słodka niespodzianka.

piątek, 7 listopada 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za październik 2014

I A - 74
I B - 57
I C - 57
I D - 21
I E - 26
II A - 59
II B - 39
II C - 89
II D - 27
II E - 15
II F - 23
III A - 34
III B - 25
III C - 18
III D - 32
III E - 21
III F - 17

środa, 5 listopada 2014

Najaktywniejsi czytelnicy października

Natalia Czarnoba - kl. 2 c
Sandra Górska - kl. 2 c
Daniel Halupczok - kl. 2 a
Patrycja Kamela - kl. 1 b
Edyta Lachowiecka - kl. 1 c
Bartłomiej Majewski - kl. 1 e
Jagoda Osak - kl. 2 a
Oliwia Teper - kl. 2 a

środa, 29 października 2014

"Hobbit" w bibliotece szkolnej

Komiks, który wydarzył się naprawdę
www.pulowerek.pl

Oda do babeczki

O tym, że prowadzące kółko biblioteczne Silva Libris pieką pyszne ciasta i ciasteczka wiadomo już od dawna. Niczym Julia Child, tworzymy prawdziwe arcydzieła sztuki cukierniczej. A ponieważ jesteśmy tak wspaniałe (i skromne oczywiście) ostatnio nasze kochane "kółkowe dziecko" stworzyło dzieło swego życia- Odę do babeczki. Ten, jakże wspaniały utwór został odśpiewany na melodię Ody do radości Ludwiga van Beethovena. Co tam hymn Unii Europejskiej! Babeczka rządzi!

O przepyszna tyś babeczko
Smakiem swym pobijasz snack
A twój twórca jest genialny
To wie nawet mały skrzat

Smak twój boski się rozpływa
Przy kawusi relaks jest
W bibliotece ja przytyłam
Myślę, że ...... też

piątek, 24 października 2014

Haiku. Znowu!?

"Aniołki" z kółka bibliotecznego Silva Libris po raz kolejny zmierzyły się ze swoim ulubionym tematem- Haiku. No dobrze. Naszym ulubionym tematem. Oczywiście wszystko dla dobra naszych kółkowiczów, pisanie wierszy to bardzo twórcze zadanie. A jak rozwija młode umysły! Uczestnicy kółka Silva Libris, co prawda tak tego nie widzą i strasznie marudzą. Na początku pojawiły się utwory typu:

Jestem zmęczona
muszę pisać wiersze
nienawidzę haiku

ale w końcu szanowne grono młodzieży w końcu stworzyło swoje wiersze.

Siedzi obok, tak rozgrzewa
jest blisko
marzenia się spełniają

Jesteś
wspomnienia wracają
łomot serca

Miłość jest wspaniała
lecz czasem się ukrywa,
a wszyscy im pomagają

Lubię placki
mleko jest dobre,
od krowy najlepsze

Miłość jest wieczna
miłość jest piękna
bez miłości zginie świat

Piękne motyle
latają nad łąką
i kwitną kwiaty

Kiedy zakładam buty
i przebieram się w strój
to mam ochotę wejść i zrobić show

Znów będzie kartkówka
znowu jakieś testy
mam już dosyć tego

Lipcowy wieczór
tęsknota za szkołą
głęboki wdech

Rano wstaję, pada deszcz
nie chce mi się wstawać
więc zwlekam z tym

Wiktor pisze haiku
nie udaje mi się to
i znowu się męczy

Wstaję i żyję tylko
dlatego, że
ciągle widzę Ciebie

Myślę, że to całkiem fajne
nawet całkiem ciekawe
w sumie

Moja miłość jest nieskończona
żyję tylko dla Ciebie
Bułko

Zawsze w nocy
Gdy leżę i patrzę w sufit
To zastanawiam się, czy Cię kocham, czy nienawidzę

Co dzień rano
budzę się i wstaję
Idę znowu spać

"Zło dobrem zwyciężaj"- przemyślenia nr 3

Każdy z nas – młodych – dąży do dobrobytu i szczęścia, bo do tego właśnie Bóg stworzył człowieka, do bycia szczęśliwym , nie inaczej. A człowiek żyjąc na ziemi sam podważa decyzję Boga i decyduje się na grzech, na odstępstwo od Jego zasad i poleceń, które przecież miały tylko zagwarantować człowiekowi to szczęście, do którego został powołany. Człowiek sam uczynił siebie nieszczęśliwym na ziemi, uznając Dekalog za ograniczające jego wolność zasady. To jest największy błąd współczesnego człowieka – uznawanie jakichkolwiek zasad a uwłaczające jego godności. Przez to człowiek stacza się i czyni z każdą chwilą gorsze rzeczy, uważając je jednak za dobre. 
Wróćmy jednak do myśli przewodniej „Zło dobrem zwyciężaj”. Ludzie, zarówno z czasów bł. ks. Jerzego, jak i z naszych czasów powinni mieć to zdanie za sztandarową zasadę w życiu. Ks. Popiełuszko pokonał wiele barier docierając do strajkujących stoczniowców i wielu ludziom naraził się współpracując z Solidarnością, a to tylko dlatego, że chciał dobra swoich rodaków. „Złem” dla Polaków były ówczesne władze komunistyczne Polski. Jednak ks. Jerzy wraz z przyjaciółmi sprzeciwiali się zasadom wprowadzonym w kraju przez rządzących.W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę. Jego działalność ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Dlatego też w czasie stanu wojennego był wielokrotnie oskarżany przez władze o zaangażowanie w działalność polityczną i stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Ks. Jerzy oddał życie za sprzeciwianie się rządzącym. W październiku 1984 roku zmarł śmiercią męczeńską za wiarę, kraj i ludzi, o których dobro walczył dobrem z władzami komunistycznymi. 
Żaden z nas – nastolatków XXI wieku nie będzie musiał walczyć tak zażarcie jak ks. Popiełuszko, nie będzie musiał w imię czynienia dobra oddawać życia, więc, bez tak wielkiego ryzyka tym bardziej warto walczyć ze złem tego świata dobrymi uczynkami. Jeśli będziemy mocno dążyć do doskonałości może – jak ks. Jerzy – zostaniemy błogosławieni  i zapisani na kartach historii Kościoła po wieki.

czwartek, 23 października 2014

"Zło dobrem zwycieżąj" - przemyślenia nr 2


Czym jest zło? Najlepiej kierować się takim pojęciem zła jakiego używali nasi dziadkowie, wtedy wszystkie zasady są przejrzyste, czarne jest czarne, a białe jest białe. Ale stosowanie w dzisiejszych czasach zasad z przed pół wieku jest bardzo ryzykowne. Robiąc to jest się narażonym na kpinę ze strony rówieśników, wykluczenie z ich grupy, odrzucenie i ogólną samotność.
Tutaj właśnie dochodzimy do kwestii zwyciężania zła. Nie należy wypierać się swoich zasad ze względu na grupę rówieśniczą. Wręcz przeciwnie, należy się do nich przyznawać, rozmawiać o nich w grupie. Pewnie większość uzna to za coś dziwnego, albo nawet głupiego, wyśmieje. Ale znajdzie się też parę osób, którym nasze słowa mogą zapaść w pamięć, zmienić jej myślenie, potem nawet styl życia. Warto tak się poświęcić dla innych i starać się im pomóc. 
Skoro wiemy już czym jest zło, przyszedł czas na bliższe poznanie słowa dobro. Oto jedna z definicji: jedno z podstawowych (pierwotnych) pojęć etycznych, utożsamiane z pojęciem bytu. W moralności dobro określa poprawność (zgodność z normami moralnymi) czynów i zachowań człowieka. Już sama definicja tego słowa jest bardziej skomplikowana od poprzedniej. Jak nietrudno się domyślić zrozumienie sensu dobra jest dużo bardziej wymagające niż zrozumienie sensu i przesłania zła. Czynimy zło drugiemu żeby doprowadzić go do klęski, ale kiedy oddajemy innym przysługi często nawet tego nie zauważają. Tak samo jest ze wspomnieniami, częściej pamiętamy to co złe ze strony np. rodziców, niż całe to dobro, ich opiekę roztaczaną nad nami od samego poczęcia. 
Zrozumienie dobra jest bardzo trudne, bo po co robić coś o czym i tak wszyscy zapomną prędzej czy później? Dobrzy ludzie, przecież giną w dziejach świata i po kilkudziesięciu latach po ich śmierci już nikt o nich nie pamięta. Jednak czynienie dobra przynosi wiele wartości pośmiertnych, że się tak wyrażę. Każdy z nas młodych i tych nie najmłodszych ludzi XXI wieku może zostać błogosławionym jak ks. Jerzy Popiełuszko, a nawet świętym – jak bliższy naszemu pokoleniu Jan Paweł II. W taki sposób właśnie ochrania się dobrych ludzi od zapomnienia przez kolejne pokolenia.
Przez cały ten czas niejako podważam sens czynienia dobra innym ludziom, ale nie chcę żeby tak było. Świat w całości złożony z ludzi takich jak Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko byłby niebem, każdemu żyłoby się idealnie.

środa, 22 października 2014

"Zło dobrem zwyciężaj" - przemyślenia nr 1

Pragniemy podzielić się z naszymi czytelnikami pracą literacką autorstwa - byłej już niestety niestety - uczestniczki kółka bibliotecznego Silva Libris. Tekst został przygotowany na Ogólnopolski Konkurs Literacki poświęcony błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce pod tytułem Zło dobrem zwyciężaj.
Poniżej publikujemy przemyślenia Klaudii w tym temacie.

Zdanie „Zło dobrem zwyciężaj”, czyli myśl przewodnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jest w rzeczywistości fragmentem cytatu pochodzącego z Listu św. Pawła do Rzymian (21,12) „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

         Bł. ks. Popiełuszko żył w latach 1947-1984. Jego działalność przypadła na bardzo trudny okres w dziejach naszego kraju. Sądzę, że właśnie z uwagi na trudną sytuacje ludzi w Polsce, ks. Jerzy wybrał taką myśl przewodnią dla swojego życia i działalności. 
 Zdanie wydaje się dość proste i na pierwszy rzut oka nie ma w nim żadnego głębszego sensu, a życie zgodnie z jego przesłaniem wydaje się łatwe, bo cóż to za filozofia. A jednak. „Zło dobrem zwyciężaj”,     
a więc na każde doznane zło odpowiadaj dobrem, w dosłownym znaczeniu. Biorąc pod uwagę życie ks. Jerzego, stosowanie się do zasad narzucanych przez to motto jest bardzo niebezpieczne. Był szykanowany przez wiele lat, prześladowany przez ówczesne władze państwa i zwykłych ludzi, a w końcu oddał życie w imię tej zasady.      Ale czy współczesny człowiek byłby gotowy zginąć za taką zasadę? Co więcej czy Ty, współczesny młody człowiek jesteś narażony na takie niebezpieczeństwo?
 Jako młody człowiek XXI wieku, raczej nie będziesz musiał oddawać życia za zasadę, motto, które wyznajesz w swoim życiu. Podkreślam – raczej. Jednak często może być niebezpiecznie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zdaniu. Czym w naszym mniemaniu jest zło? Przytoczę tu pewną znalezioną w sieci definicję tego słowa: Zło – jedno z podstawowych (pierwotnych) pojęć etycznych. W moralności zło stanowi przeciwieństwo dobra. Jednak w dzisiejszych czasach granica między dobrem a złem jest bardzo niewyraźna, można powiedzieć,       że wręcz kompletnie rozmyta.  
 Dawniej około- 40 lat temu –była tak wyraźna, że każdy doskonale wiedział, czy to co robi jest dobre czy złe. Pod tym względem nasi rodzice i dziadkowie mieli dużo łatwiej. Wiadomo było, że np. uprawianie seksu przed ślubem i mieszkanie razem jest złe, nieakceptowane przez społeczeństwo. Dzisiaj w sumie nie wiadomo czy to dobre czy złe. Bo po co komu ślub, skoro wiąże się on tylko ze zbędnymi wydatkami, zapraszaniem rodziny, której często nie ma się ochoty widzieć, i tak dalej. Można przecież wszystko szybko i bez problemu załatwić, spakować swoje rzeczy do walizki i przeprowadzić się do mieszkania swojego „chłopaka” i robić wszystko, co kiedyś było uznawane za zastrzeżone dla małżeństw. A kiedy mieszkanie razem nam się znudzi, bez problemu możemy się znów spakować do tejże walizki i wrócić do domu, do rodziców. 
Pozostaje jednak pytanie takie postępowanie jest dobre czy złe? Dekalog jest od zawsze niezmienny i wyraźnie jest w nim napisane „nie cudzołóż”, jednak co raz mniej osób uznaje wiarę za ważny element życia. Co raz mnie osób w ogóle wierzy. Ludzie myślą, że wiedzą lepiej  a Dekalog uznają za niepotrzebne ograniczenie, wymyślają swoje zasady, które przejmuje z każdą chwilą większa rzesza ludzi. W tym momencie młody człowiek XXI wieku widząc, że inni tak postępują uznaje to za dobre, jednocześnie w domu słysząc o innych zasadach. Jego myślenie o mieszkaniu razem przed ślubem się gmatwa, jednocześnie granica między tym co dobre a tym co złe również staje się niewyraźna i człowiek się gubi. 
Tak więc żyjąc w tym świecie, w dzisiejszych czasach stajemy przed trudnym zadaniem wyznaczenia granicy zła i złych decyzji. Czy to, że zabrałem koleżance długopis bez jej wiedzy, jest już złe czy to tylko „pożyczenie” - na wieczne nieoddanie? Czy rozmawianie o wadach innych ze znajomymi, jednocześnie udając przyjaciela osoby, o której rozmawiamy, to już zło – bycie fałszywym – czy nie? Można stawiać jeszcze wiele takich pytań, a odpowiedź na nie będzie inna dla każdego, zależnie od wieku, tego w jaki sposób został wychowany i jakie ma wartości.

sobota, 4 października 2014

Silva Libris i Graffiti

Odmłodzone kółko biblioteczne ostro wzięło się do roboty.  Tym razem nie ogranicza się to tylko do jedzenie ciastek, ale do pracy umysłowej i fizycznej. Nowy rok szkolny- nowy styl! Tym razem kółkowicze poznali tajniki sztuki malowania graffiti, a potem sami stworzyli własne. Jednak ten objaw buntu, zamiast na mury budynków przelali na arkusz papieru. Z uwagi na wrażliwość artystyczną czytelników bloga, "wielkie dzieło" zostało schowane w mrocznych czeluściach biblioteki. Może ktoś kiedyś je odkopie.

piątek, 3 października 2014

Najaktywniejsi czytelnicy września

Anna Bodnar - kl. 3a
Radosław Brol - kl. 2c
Wiktoria Czarnoba - kl. 2c
Sandra Górska - kl. 2c
Katarzyna Maniecka - kl. 1b
Iwona Rodzeń - kl. 3a
Dorota Schenk - kl. 2c
Wiktoria Szczudło - kl. 3a
Sebastian Zając - kl. 3c

czwartek, 2 października 2014

Komiks "Stary człowiek i morze"

Dziś pragniemy zaprezentować lekturę szkolną Stary człowiek i morze w formie komiksu. Autorką jest absolwentka naszego gimnazjum - Paulina Charuży. Mamy nadzieję, że komiks będzie miłym dodatkiem do przeczytanej lektury.











środa, 1 października 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za wrzesień 2014

I A -61
I B - 28
I C -27
I D -15
I E -1
II A -34
II B - 15
II C -35
II D -15
II E -13
II F -15
III A -9
III B - 14
III C -16
III D -28
III E -1
III F -2

piątek, 26 września 2014

Czerwony Kapturek

Źródło
www.pulowerek.pl

5 Metropolitalna Noc Teatrów

 Metropolitalna Noc Teatrów to coroczna impreza, w której biorą udział teatry i instytucje kultury Metropolii Silesia. Odbywa się zawsze we wrześniu, a tegoroczna impreza przypada na noc 27/28 września 2014r. W czasie tej nocy uczestnicy mogą zwiedzać wybrane przez siebie teatry i obejrzeć m.in.: rekwizytornię, pracownię krawiecką czy garderobę. W ten wyjątkową noc widzowie mogą wejść tam, gdzie zwykle nie mają wstępu. Teatry przygotowują także dla zwiedzających inne atrakcje: warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, koncerty czy konkursy.   


piątek, 12 września 2014

Nowości czytelnicze

Nowy rok szkolny dopiero się rozpoczął, a my już mamy dla Was nowe książki! Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej.

Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 1. Droga wojownika
Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 2. Droga miecza
Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 3. Droga smoka
Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 4. Krąg ziemi
Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 5. Krąg wody
Chris Bradford - Młody samuraj. Tom 6. Krąg ognia
Liz Braswell - Dziewięć żyć Chloe King. Tom 1. Upadła
Liz Braswell - Dziewięć żyć Chloe King. Tom 2. Uprowadzona
Liz Braswell - Dziewięć żyć Chloe King. Tom 3. Wybrana
Oliver Bowden - Assassin`s Creed. Objawienia
P.C. Cast, Kristin Cast - Dom Nocy. Tom 11. Ujawniona
James Dashner - Lek na śmierć
Melissa De La Cruz - Błękitnokrwiści. Klucze do repozytorium
Mark Frost - Proroctwo. Tom 1. Paladyn
John Green - Gwiazd naszych wina
Lauren Kate - Uniesienie
Lauren Kate - Zakochani
S.C. Ransom - Błękitna nadzieja
Andrzej Sapkowski - Chrzest ognia
Andrzej Sapkowski - Krew elfów
Andrzej Sapkowski - Sezon burz
Gena Showalter - Alicja i lustro zombi
L.J. Smith - Pamiętniki wampirów. Księga 9. Bez słów
Rick Yancey - Piąta fala

czwartek, 11 września 2014

Kólko biblioteczne "Silva Libris"

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w zajęciach kółka bibliotecznego Silva Libris. W każdy czwartek na ósmej godzinie lekcyjnej (14.30-15.15) w bibliotece szkolnej zabierzemy Was do magicznej krainy książek.

niedziela, 13 lipca 2014

Sposób na wakacje - układanie puzzli

Wakacje to czas beztroskiego leniuchowania i odpoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie można w tym czasie robić czegoś ciekawego. Oczywiście oprócz opalania się na plaży czy zdobywania szczytów górskich. Dziś proponujemy układanie puzzli. Im więcej elementów, tym ciekawiej. Wcześniej należy zaopatrzyć się w szklankę zimnego soku oraz mnóstwo cierpliwości.




niedziela, 6 lipca 2014

Pierwszy film animowany

Mamy zaszczyt zaprezentować pierwszy w historii naszej biblioteki pierwszy film animowany pt. Drzewo. Został wyprodukowany przez cztery urocze nauczycielki, które świetnie się przy tym bawiły. Teraz, gdy już wiemy jak to robić w przyszłym roku szkolnym nasze "mini studio filmowe" Silva Libris Productions zamierza rozpocząć produkcję filmów animowanych.
 

czwartek, 19 czerwca 2014

Wystawa "Sztuka artystycznego składania papieru"

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy Sztuka artystycznego składania papieru, przygotowanej przez uczennice klasy 2b: Joannę Łuszczyk, Sandrę Czech, Martę Kurowską oraz Monikę Mathonia. Wystawa stanowi podsumowanie projektu edukacyjnego. Wystawa przedstawia krok po kroku sposób wykonania zwierzątek z papieru.



piątek, 13 czerwca 2014

Czytelnicza klasa roku 2013/2014



III C – 730 p.
III B – 614 p.
I A  – 475 p.
I C – 391 p.
I B – 386 p.
III A – 261 p.
II B – 221 p.
II A – 144 p.
I E – 129 p.
II C– 117 p.
III D – 112 p.
II D – 99 p.
III E – 92 p.
I D – 85 p.
III G – 79 p.
III F – 76 p.
I F – 73 p.
II F – 58 p.
II E – 32 p.

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Najaktywniejsi czytelnicy maja

Anna Bodnar - kl. 2 a
Wiktoria Celta - kl. 
Łukasz Cichy - kl. 3 a
Natalia Czarnoba - kl. 1 c
Wiktoria Czarnoba - kl. 1 c
Sebastian Zając - kl. 1 c

czwartek, 5 czerwca 2014

środa, 4 czerwca 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za maj 2014

I A - 475
I B - 386
I C - 391
I D - 85
I E - 129
I F - 73
II A - 144
II B - 221
II C - 117
II D - 99
II E - 32
II F - 58
III A - 261
III B - 614
III C - 730
III D - 112
III E - 92
III F - 76
III G - 79

środa, 28 maja 2014

Wyróżniony w szkolnym konkursie tekst Karola

Zgodnie z obietnicą publikujemy dziś tekst ucznia klasy Ic Karola Rosołka, który zdobył wyróżnienie w Szkolnym Konkursie Czytelniczym Mistrz Pięknego Czytania. Mamy nadzieję, że adresatka tego pięknego listu doceni twórczość Karola.

Tak planuję od dawna jakby tu ją zachwycić
Może kupić jej kwiaty, z delikatności zwane różami
A może zaśpiewać jej piosenkę
Może to coś da

Wiem, że ma chłopaka
Ale i tak mnie to nie zraża
I wciąż będę starać się o jej serce

Jest najpiękniejszą dziewczyną, jaką znam
I nie ma lepszej od niej

Mówię prawdę! Nie żartuję!
Już na pewno wiecie dla kogo to piszę
I ona też pewnie wie

Będę stać pod jej oknem grając na gitarze,
Choć nie brałem lekcji, umiem grać na niej amatorsko
 Rzecz jasna, gdy przyleci jakiś ptak, będzie śpiewał mi do taktu

Walczyć jestem dla niej nawet 2000 lat
Jeśli będzie to konieczne
Bo jest tego warta!

Nieraz mówiłem, że ją kocham
Ale i tak nadal mnie ignoruje
Lecz mam nadzieję, że w końcu mnie zrozumie, że
I tak się nie poddam
Dopóki nie powie mi tak

piątek, 23 maja 2014

Historia Pisma

Uczestnicy kółka bibliotecznego Silva Libris uczestniczyli w zajęciach dotyczących historii pisma. Zapoznali się z jego rozwojem i rodzajami na przestrzeni wieków. Poniżej prezentujemy historię pisma w pigułce dla zainteresowanych.



Wyniki konkursów ogłoszone!

Cierpliwość została wreszcie nagrodzona! Dziś zostały wreszcie ogłoszone wyniki konkursów bibliotecznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Wyniki końcowe prezentują się następująco:

Szkolny Konkurs Plastyczny Moja ilustracja do książki

I miejsce - Nikola Górnik (kl. 1b)
II miejsce - Agata Wiercioch (kl. 2f)
III miejsce - Paulina Charuży (kl. 3e)

Wyróżnienia: Patrycja Pajkos (kl. 1b)
Izabela Banaszkiewicz (kl. 3c)

Szkolny Konkurs Czytelniczy Mistrz pięknego czytania

I miejsce - Łukasz Franusik (kl. 1b)
II miejsce - Marta Kudzior (kl. 1b)
III miejsce - Maciej Kasprzyk (kl. 2b)

Wyróżnienia: Karol Rosołek (kl.1c)
Małgorzata Adamus (kl. 1a)


czwartek, 22 maja 2014

Wystawa ilustracji Jana Marcina Szancera

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia w bibliotece szkolnej kącika poświęconego twórczości W świecie niezapomnianych ilustracji Jana Marcina Szancera. Przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy jest jednym z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów książek dla dzieci. Jan Marcin Szancer stworzył ilustracje m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Dziadek do orzechów, baśni Andersena.

środa, 21 maja 2014

Mistrz Pięknego Czytania

21 maja 2014 r. w bibliotece szkolnej odbył się szkolny konkurs Mistrz Pięknego Czytania. Przystąpiło do niego jedenastu uczniów z klas: 1a, 1b, 1c, 1e, 2a, 2b i 3c. Konkurs polegał na głośnym przeczytaniu w ciągu max. 4 minut dowolnego fragmentu prozy, przygotowanego przez uczestników. Szanowne Jury jako kryteria oceny wzięło pod uwagę interpretację tekstu, dykcję, intonację, tempo i ogólne wrażenie po przeczytanym fragmencie tekstu. Uczniowie zaprezentowali m.in. fragmenty następujących książek: Hobbit, Ten obcy, Noelka, Mały Książę, Krew elfów, Zaginiony heros, Alex Rider, Wariant, Opowieści z Narnii oraz jedno z opowiadań Agathy Christie o pannie Marple. Jeden z uczestników przygotował tekst napisany przez siebie, który zostanie wkrótce opublikowany na naszym blogu. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi w piątek 23 maja.  

Szkolny Konkurs Plastyczny "Moja ilustracja do książki"

Kilka tygodni temu nasza wspaniała biblioteka szkolna (a raczej wspaniałe bibliotekarki + urocza polonistka) ogłosiły konkurs plastyczny Moja ilustracja do książki. Do dzisiaj do biblioteki wpłynęło 14 prac. Poniżej prezentujemy je wszystkie. Ostateczne wyniki konkursu będą znane dopiero w piątek.

Patrick Suskind Pachnidło
Agnieszka Skupińska kl. 2a


J.K. Rowling Harry Potter
Stephenie Meyer Zmierzch
Anna Żychowska - kl. 1b
Jenny Nimmo Charlie Bone Tajemnicze zdjęcia
Sebastian Zając - kl. 1c


Graham Masterton - Koszmar
Klaudia Maniecka

Will Hill Departament 19
Sebastian Zając - kl. 1c

 Jakub Ćwiek Kłamca
Marcin Brzeziak - kl. 3a

Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza
Patrycja Pajkos - kl. 1b

C.S. Lewis Opowieści z Narnii
Anna Banaszkiewicz - kl. 1e

Jack London Biały Kieł
Paulina Charuży - kl. 3e

Suzanne Collins Igrzyska śmierci
Magdalena Książczyk - kl. 1b

Małgorzata Musierowicz Noelka
Izabela Banaszkiewicz - kl. 3c


Lewis Carroll Alicja w krainie czarów
Nikola Górnik - kl. 1b

AO NO EXORCIST
Mariusz Oborski - kl. 2a

Antoine de Saint Exupery Mały Książe
Agata Wiercioch - kl. 2f


Andrzej Sapkowski Wiedźmin
Magdalena Wręczycka - kl. 1a


czwartek, 15 maja 2014

Noc Muzeów

W nocy z 17/18 maja odbędzie się kolejna edycja tzw. Nocy Muzeów. W trakcie jej trwania wszystkie muzea w naszym kraju udostępniają zwiedzającym swoje zbiory w godzinach nocnych za darmo lub drobną opłatą. Pracownicy muzeów przygotowują atrakcje: poczęstunki, warsztaty, specjalne ekspozycje, dostęp do zazwyczaj niedostępnych miejsc w muzeum. W Bytomiu wiele ciekawych atrakcji przygotowało Muzeum Górnośląskie. Gorąco zachęcamy wszystkich, aby tej nocy udali się do muzeum.

piątek, 9 maja 2014

X Rejonowy Turniej Trójmagiczny

6 maja 2014 r. sześcioro reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w jubileuszowej - dziesiątej - edycji Rejonowego Turnieju Trójmagicznego. SandraCichy, Łukasz Cichy, Ireneusz Pindel, Krzysztof Czarnowus, Arkadiusz Politowski oraz Aleksandra Mołdawa wraz z mgr Felicją Dwornik udali się do Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie, aby rywalizować z reprezentacjami innych szkół o udział w wielkim finale. Na obecną chwilę nie znamy jeszcze wyników, więc trzymamy mocno kciuki.

czwartek, 8 maja 2014

Uwaga konkurs!



Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym
„Moja ilustracja do książki”

W konkursie może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, który przygotuje ilustrację do ulubionej ksiązki. Pracę w formacie A4 lub A3 wykonaną techniką dowolną należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 21 maja 2014 r. Każda ilustracja powinna zwierać metryczkę z następującymi informacjami: imię i nazwisko autora, klasa oraz tytuł ksiązki, której dotyczy ilustracja.
Trzy najlepsze osoby w ocenie 3-osobowego jury zostaną
nagrodzone.
Najlepsi wykonawcy zostaną wyróżnieni dyplomami
oraz nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez organizatora konkursu.

Uwaga Konkurs!



Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w Szkolnym Konkursie Czytelniczym
„Mistrz Pięknego Czytania”



Konkurs polega na głośnym przeczytaniu dowolnego fragmentu prozy (ok. 3 min.), przygotowanego przez uczestnika konkursu. Kryteria oceny: interpretacja tekstu, dykcja, intonacja, tempo, zrozumienie i ogólne wrażenie po przeczytanym fragmencie tekstu.

Konkurs odbędzie się w środę 21 maja 2014r. w auli szkoły.

Trzy najlepsze osoby w ocenie 3-osobowego jury zostaną
nagrodzone.

Najlepsi wykonawcy zostaną wyróżnieni dyplomami
oraz nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez organizatora konkursu.

Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmuje biblioteka szkolna
do 16 maja 2014r.

Najaktywniejsi czytelnicy kwietnia


Radosław Brol – kl. 1 c

Łukasz Cichy – kl. 3 a

Nina Jakuszko– kl. 1 b

Paulina Łyżwa – kl. 2 a

Klaudia Maniecka – kl. 3 b

Joanna Rosiak – kl. 2 a

Aleksandra Skowronek – kl. 3 a

środa, 7 maja 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za kwiecień 2014

I A - 388
I B - 258
I C - 349
I D - 72
I E - 99
I F - 70
II A - 114
II B - 169
II C - 113
II D - 90
II E - 28
II F - 32
III A - 212
III B - 414
III C - 282
III D - 111
III E - 22
III F - 76
III G - 79

środa, 30 kwietnia 2014

Jeszcze w temacie nowości

Komiks, który wydarzył się naprawdę
www.pulowerek.pl

Niech żyją siostry S.

Chciałabym serdecznie podziękować  dwóm fantastycznym dziewczynom - Agacie i Agnieszce (kolejność alfabetyczna) za życzenia świąteczne. Dostałam je dopiero teraz, ale naprawdę bardzo się ucieszyłam i wzruszyłam. O słodkich kurczaczkach już nie wspomnę. Dziewczyny skończyłyście już naszą szkołę, ale to miłe, że Wy pamiętacie o nas, tak jak my o Was. Święta się skończyły, ale życzymy Wam udanej majówki!!!Serdeczne pozdrowienia!!1

Nowości czytelnicze

Cassandra Clare i inni - Wakacje z piekła
Andrea Cremer - Blask nocy
C.J. Daugherty - Wybrani
C.J. Daugherty - Dziedzictwo
C.J. Daugherty - Zagrożeni
John Flanagan - Zwiadowcy. Księga 8. Królowie Clonmelu
John Flanagan - Zwiadowcu. Księga 9. Halt w niebezpieczestwie
Julie Kagawa - Żelazny król
Julie Kagawa - Żelazna córka
Marie Lu - Patriota
S.C. Ransom - Błękitna magia 
Markus Zusak - Złodziejka książek