środa, 29 października 2014

"Hobbit" w bibliotece szkolnej

Komiks, który wydarzył się naprawdę
www.pulowerek.pl

Oda do babeczki

O tym, że prowadzące kółko biblioteczne Silva Libris pieką pyszne ciasta i ciasteczka wiadomo już od dawna. Niczym Julia Child, tworzymy prawdziwe arcydzieła sztuki cukierniczej. A ponieważ jesteśmy tak wspaniałe (i skromne oczywiście) ostatnio nasze kochane "kółkowe dziecko" stworzyło dzieło swego życia- Odę do babeczki. Ten, jakże wspaniały utwór został odśpiewany na melodię Ody do radości Ludwiga van Beethovena. Co tam hymn Unii Europejskiej! Babeczka rządzi!

O przepyszna tyś babeczko
Smakiem swym pobijasz snack
A twój twórca jest genialny
To wie nawet mały skrzat

Smak twój boski się rozpływa
Przy kawusi relaks jest
W bibliotece ja przytyłam
Myślę, że ...... też

piątek, 24 października 2014

Haiku. Znowu!?

"Aniołki" z kółka bibliotecznego Silva Libris po raz kolejny zmierzyły się ze swoim ulubionym tematem- Haiku. No dobrze. Naszym ulubionym tematem. Oczywiście wszystko dla dobra naszych kółkowiczów, pisanie wierszy to bardzo twórcze zadanie. A jak rozwija młode umysły! Uczestnicy kółka Silva Libris, co prawda tak tego nie widzą i strasznie marudzą. Na początku pojawiły się utwory typu:

Jestem zmęczona
muszę pisać wiersze
nienawidzę haiku

ale w końcu szanowne grono młodzieży w końcu stworzyło swoje wiersze.

Siedzi obok, tak rozgrzewa
jest blisko
marzenia się spełniają

Jesteś
wspomnienia wracają
łomot serca

Miłość jest wspaniała
lecz czasem się ukrywa,
a wszyscy im pomagają

Lubię placki
mleko jest dobre,
od krowy najlepsze

Miłość jest wieczna
miłość jest piękna
bez miłości zginie świat

Piękne motyle
latają nad łąką
i kwitną kwiaty

Kiedy zakładam buty
i przebieram się w strój
to mam ochotę wejść i zrobić show

Znów będzie kartkówka
znowu jakieś testy
mam już dosyć tego

Lipcowy wieczór
tęsknota za szkołą
głęboki wdech

Rano wstaję, pada deszcz
nie chce mi się wstawać
więc zwlekam z tym

Wiktor pisze haiku
nie udaje mi się to
i znowu się męczy

Wstaję i żyję tylko
dlatego, że
ciągle widzę Ciebie

Myślę, że to całkiem fajne
nawet całkiem ciekawe
w sumie

Moja miłość jest nieskończona
żyję tylko dla Ciebie
Bułko

Zawsze w nocy
Gdy leżę i patrzę w sufit
To zastanawiam się, czy Cię kocham, czy nienawidzę

Co dzień rano
budzę się i wstaję
Idę znowu spać

"Zło dobrem zwyciężaj"- przemyślenia nr 3

Każdy z nas – młodych – dąży do dobrobytu i szczęścia, bo do tego właśnie Bóg stworzył człowieka, do bycia szczęśliwym , nie inaczej. A człowiek żyjąc na ziemi sam podważa decyzję Boga i decyduje się na grzech, na odstępstwo od Jego zasad i poleceń, które przecież miały tylko zagwarantować człowiekowi to szczęście, do którego został powołany. Człowiek sam uczynił siebie nieszczęśliwym na ziemi, uznając Dekalog za ograniczające jego wolność zasady. To jest największy błąd współczesnego człowieka – uznawanie jakichkolwiek zasad a uwłaczające jego godności. Przez to człowiek stacza się i czyni z każdą chwilą gorsze rzeczy, uważając je jednak za dobre. 
Wróćmy jednak do myśli przewodniej „Zło dobrem zwyciężaj”. Ludzie, zarówno z czasów bł. ks. Jerzego, jak i z naszych czasów powinni mieć to zdanie za sztandarową zasadę w życiu. Ks. Popiełuszko pokonał wiele barier docierając do strajkujących stoczniowców i wielu ludziom naraził się współpracując z Solidarnością, a to tylko dlatego, że chciał dobra swoich rodaków. „Złem” dla Polaków były ówczesne władze komunistyczne Polski. Jednak ks. Jerzy wraz z przyjaciółmi sprzeciwiali się zasadom wprowadzonym w kraju przez rządzących.W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę. Jego działalność ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Dlatego też w czasie stanu wojennego był wielokrotnie oskarżany przez władze o zaangażowanie w działalność polityczną i stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa. Ks. Jerzy oddał życie za sprzeciwianie się rządzącym. W październiku 1984 roku zmarł śmiercią męczeńską za wiarę, kraj i ludzi, o których dobro walczył dobrem z władzami komunistycznymi. 
Żaden z nas – nastolatków XXI wieku nie będzie musiał walczyć tak zażarcie jak ks. Popiełuszko, nie będzie musiał w imię czynienia dobra oddawać życia, więc, bez tak wielkiego ryzyka tym bardziej warto walczyć ze złem tego świata dobrymi uczynkami. Jeśli będziemy mocno dążyć do doskonałości może – jak ks. Jerzy – zostaniemy błogosławieni  i zapisani na kartach historii Kościoła po wieki.

czwartek, 23 października 2014

"Zło dobrem zwycieżąj" - przemyślenia nr 2


Czym jest zło? Najlepiej kierować się takim pojęciem zła jakiego używali nasi dziadkowie, wtedy wszystkie zasady są przejrzyste, czarne jest czarne, a białe jest białe. Ale stosowanie w dzisiejszych czasach zasad z przed pół wieku jest bardzo ryzykowne. Robiąc to jest się narażonym na kpinę ze strony rówieśników, wykluczenie z ich grupy, odrzucenie i ogólną samotność.
Tutaj właśnie dochodzimy do kwestii zwyciężania zła. Nie należy wypierać się swoich zasad ze względu na grupę rówieśniczą. Wręcz przeciwnie, należy się do nich przyznawać, rozmawiać o nich w grupie. Pewnie większość uzna to za coś dziwnego, albo nawet głupiego, wyśmieje. Ale znajdzie się też parę osób, którym nasze słowa mogą zapaść w pamięć, zmienić jej myślenie, potem nawet styl życia. Warto tak się poświęcić dla innych i starać się im pomóc. 
Skoro wiemy już czym jest zło, przyszedł czas na bliższe poznanie słowa dobro. Oto jedna z definicji: jedno z podstawowych (pierwotnych) pojęć etycznych, utożsamiane z pojęciem bytu. W moralności dobro określa poprawność (zgodność z normami moralnymi) czynów i zachowań człowieka. Już sama definicja tego słowa jest bardziej skomplikowana od poprzedniej. Jak nietrudno się domyślić zrozumienie sensu dobra jest dużo bardziej wymagające niż zrozumienie sensu i przesłania zła. Czynimy zło drugiemu żeby doprowadzić go do klęski, ale kiedy oddajemy innym przysługi często nawet tego nie zauważają. Tak samo jest ze wspomnieniami, częściej pamiętamy to co złe ze strony np. rodziców, niż całe to dobro, ich opiekę roztaczaną nad nami od samego poczęcia. 
Zrozumienie dobra jest bardzo trudne, bo po co robić coś o czym i tak wszyscy zapomną prędzej czy później? Dobrzy ludzie, przecież giną w dziejach świata i po kilkudziesięciu latach po ich śmierci już nikt o nich nie pamięta. Jednak czynienie dobra przynosi wiele wartości pośmiertnych, że się tak wyrażę. Każdy z nas młodych i tych nie najmłodszych ludzi XXI wieku może zostać błogosławionym jak ks. Jerzy Popiełuszko, a nawet świętym – jak bliższy naszemu pokoleniu Jan Paweł II. W taki sposób właśnie ochrania się dobrych ludzi od zapomnienia przez kolejne pokolenia.
Przez cały ten czas niejako podważam sens czynienia dobra innym ludziom, ale nie chcę żeby tak było. Świat w całości złożony z ludzi takich jak Jan Paweł II czy ks. Jerzy Popiełuszko byłby niebem, każdemu żyłoby się idealnie.

środa, 22 października 2014

"Zło dobrem zwyciężaj" - przemyślenia nr 1

Pragniemy podzielić się z naszymi czytelnikami pracą literacką autorstwa - byłej już niestety niestety - uczestniczki kółka bibliotecznego Silva Libris. Tekst został przygotowany na Ogólnopolski Konkurs Literacki poświęcony błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce pod tytułem Zło dobrem zwyciężaj.
Poniżej publikujemy przemyślenia Klaudii w tym temacie.

Zdanie „Zło dobrem zwyciężaj”, czyli myśl przewodnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jest w rzeczywistości fragmentem cytatu pochodzącego z Listu św. Pawła do Rzymian (21,12) „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

         Bł. ks. Popiełuszko żył w latach 1947-1984. Jego działalność przypadła na bardzo trudny okres w dziejach naszego kraju. Sądzę, że właśnie z uwagi na trudną sytuacje ludzi w Polsce, ks. Jerzy wybrał taką myśl przewodnią dla swojego życia i działalności. 
 Zdanie wydaje się dość proste i na pierwszy rzut oka nie ma w nim żadnego głębszego sensu, a życie zgodnie z jego przesłaniem wydaje się łatwe, bo cóż to za filozofia. A jednak. „Zło dobrem zwyciężaj”,     
a więc na każde doznane zło odpowiadaj dobrem, w dosłownym znaczeniu. Biorąc pod uwagę życie ks. Jerzego, stosowanie się do zasad narzucanych przez to motto jest bardzo niebezpieczne. Był szykanowany przez wiele lat, prześladowany przez ówczesne władze państwa i zwykłych ludzi, a w końcu oddał życie w imię tej zasady.      Ale czy współczesny człowiek byłby gotowy zginąć za taką zasadę? Co więcej czy Ty, współczesny młody człowiek jesteś narażony na takie niebezpieczeństwo?
 Jako młody człowiek XXI wieku, raczej nie będziesz musiał oddawać życia za zasadę, motto, które wyznajesz w swoim życiu. Podkreślam – raczej. Jednak często może być niebezpiecznie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zdaniu. Czym w naszym mniemaniu jest zło? Przytoczę tu pewną znalezioną w sieci definicję tego słowa: Zło – jedno z podstawowych (pierwotnych) pojęć etycznych. W moralności zło stanowi przeciwieństwo dobra. Jednak w dzisiejszych czasach granica między dobrem a złem jest bardzo niewyraźna, można powiedzieć,       że wręcz kompletnie rozmyta.  
 Dawniej około- 40 lat temu –była tak wyraźna, że każdy doskonale wiedział, czy to co robi jest dobre czy złe. Pod tym względem nasi rodzice i dziadkowie mieli dużo łatwiej. Wiadomo było, że np. uprawianie seksu przed ślubem i mieszkanie razem jest złe, nieakceptowane przez społeczeństwo. Dzisiaj w sumie nie wiadomo czy to dobre czy złe. Bo po co komu ślub, skoro wiąże się on tylko ze zbędnymi wydatkami, zapraszaniem rodziny, której często nie ma się ochoty widzieć, i tak dalej. Można przecież wszystko szybko i bez problemu załatwić, spakować swoje rzeczy do walizki i przeprowadzić się do mieszkania swojego „chłopaka” i robić wszystko, co kiedyś było uznawane za zastrzeżone dla małżeństw. A kiedy mieszkanie razem nam się znudzi, bez problemu możemy się znów spakować do tejże walizki i wrócić do domu, do rodziców. 
Pozostaje jednak pytanie takie postępowanie jest dobre czy złe? Dekalog jest od zawsze niezmienny i wyraźnie jest w nim napisane „nie cudzołóż”, jednak co raz mniej osób uznaje wiarę za ważny element życia. Co raz mnie osób w ogóle wierzy. Ludzie myślą, że wiedzą lepiej  a Dekalog uznają za niepotrzebne ograniczenie, wymyślają swoje zasady, które przejmuje z każdą chwilą większa rzesza ludzi. W tym momencie młody człowiek XXI wieku widząc, że inni tak postępują uznaje to za dobre, jednocześnie w domu słysząc o innych zasadach. Jego myślenie o mieszkaniu razem przed ślubem się gmatwa, jednocześnie granica między tym co dobre a tym co złe również staje się niewyraźna i człowiek się gubi. 
Tak więc żyjąc w tym świecie, w dzisiejszych czasach stajemy przed trudnym zadaniem wyznaczenia granicy zła i złych decyzji. Czy to, że zabrałem koleżance długopis bez jej wiedzy, jest już złe czy to tylko „pożyczenie” - na wieczne nieoddanie? Czy rozmawianie o wadach innych ze znajomymi, jednocześnie udając przyjaciela osoby, o której rozmawiamy, to już zło – bycie fałszywym – czy nie? Można stawiać jeszcze wiele takich pytań, a odpowiedź na nie będzie inna dla każdego, zależnie od wieku, tego w jaki sposób został wychowany i jakie ma wartości.

sobota, 4 października 2014

Silva Libris i Graffiti

Odmłodzone kółko biblioteczne ostro wzięło się do roboty.  Tym razem nie ogranicza się to tylko do jedzenie ciastek, ale do pracy umysłowej i fizycznej. Nowy rok szkolny- nowy styl! Tym razem kółkowicze poznali tajniki sztuki malowania graffiti, a potem sami stworzyli własne. Jednak ten objaw buntu, zamiast na mury budynków przelali na arkusz papieru. Z uwagi na wrażliwość artystyczną czytelników bloga, "wielkie dzieło" zostało schowane w mrocznych czeluściach biblioteki. Może ktoś kiedyś je odkopie.

piątek, 3 października 2014

Najaktywniejsi czytelnicy września

Anna Bodnar - kl. 3a
Radosław Brol - kl. 2c
Wiktoria Czarnoba - kl. 2c
Sandra Górska - kl. 2c
Katarzyna Maniecka - kl. 1b
Iwona Rodzeń - kl. 3a
Dorota Schenk - kl. 2c
Wiktoria Szczudło - kl. 3a
Sebastian Zając - kl. 3c

czwartek, 2 października 2014

Komiks "Stary człowiek i morze"

Dziś pragniemy zaprezentować lekturę szkolną Stary człowiek i morze w formie komiksu. Autorką jest absolwentka naszego gimnazjum - Paulina Charuży. Mamy nadzieję, że komiks będzie miłym dodatkiem do przeczytanej lektury.











środa, 1 października 2014

Czytelnicza klasa roku - punktacja za wrzesień 2014

I A -61
I B - 28
I C -27
I D -15
I E -1
II A -34
II B - 15
II C -35
II D -15
II E -13
II F -15
III A -9
III B - 14
III C -16
III D -28
III E -1
III F -2