piątek, 21 grudnia 2012

Wigilia w Domu Opieki

19 grudnia 2012r. w Domu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Krakowskiej w Bytomiu odbyło się coroczne „opłatkowe spotkanie pokoleń”, w którym uczestniczyli pensjonariusze zakładu oraz młodzież naszej szkoły. Moment oczekiwania i łzy radości w oczach ludzi starszych i samotnych były dla nas największą i najwspanialszą nagrodą i podziękowaniem za przygotowane i zaprezentowane jasełka i wręczone przez uczniów drobne upominki. Serdecznie dziękujemy p. Urszuli Nurkowskiej i p. Katarzynie Janus za przygotowanie przedstawienia jasełkowego oraz wychowawcom i uczniom klas: Ia, Ib, Ic, Id, Ie, IIa, IIb, IIc, IIe, IIIa, IIIb i IIIc, którzy włączyli się w akcję charytatywną. Smutne jest tylko to, że uczniowie klas: If, IId, IIf, IIg, IIId, IIIe i IIIf nie przejawili chęci włączenia się w tak szczytny cel, jakim jest pomoc osobom starszym i samotnym. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku dołączycie do naszej akcji i będziecie mieli udział w tak ważnym akcie niesienia pomocy innym.

czwartek, 6 grudnia 2012

Najaktywniejsi czytelnicy listopada

Natalia Hekalik - kl. 3 a
Magdalena Kowalska - kl. 3 f
Izabella Nowak - kl. 3 b
Karolina Wręczycka - kl. 2 b

Czytelnicza klasa roku - punktacja za listopad 2012

I A - 52
I B - 63
I C - 81
I D - 53
I E - 40
I F - 27
II A - 108
II B - 221
II C - 181
II D -45
II E - 17
II F - 16
II G - 21
III A - 86
III B - 178
III C -35
III D - 52
III E - 33
III F - 39

wtorek, 4 grudnia 2012

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

26 listopada już piąty świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym wielką imprezę urodzinową dla przytulnego solenizanta przygotowały członkinie kółka bibliotecznego Silva Libris (uczennice klasy II b) - Wirginia Matusik i Karolina Wręczycka wraz z misiowymi pomocnikami: Klaudią Maniecką i Kamilem Markusikiem. W tym dniu wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz nauczyciele tradycyjnie przynieśli ze sobą do szkoły pluszowe misie. W nagrodę otrzymali od szanownego jubilata słodkie co nieco. Na tym nie koniec atrakcji. Przedstawiciele wszystkich klas naszego gimnazjum wzięli udział w bibliotece w zmaganiach konkursowych, które sprawdziły ich wiedzę z tematyki misiowej. Musieli m.in.: policzyć wszystkie misie ukryte w bibliotece, rozwiązać krzyżówkę, uzupełnić test i rozpoznać tytuły bajek o misiach, z których pochodziły piosenki. Rywalizacja była zacięta, a ostateczne wyniki wyglądają następująco:

KLASY I
I miejsce - I c
II miejsce - I b
III miejsce - I d

KLASY II
I miejsce - II b
II miejsce - II a
III miejsce - II c 

KLASY III
I miejsce - III a
II miejsce - III b
III miejsce - III d
 

środa, 14 listopada 2012

Nowości czytelnicze!

Wasi wspaniali bibliotekarze wraz z zakończonym skontrum  - w ramach rekompensaty- zakupili do biblioteki szereg nowych książek dla wszystkich czytelników. ZAPRASZAMY!

Anna Carey - Eve
Suzanne Collins - Igrzyska śmierci
Suzanne Collins - W pierścieniu ognia
Suzanne Collins - Kosogłos
Damian Dibben - Strażnicy historii. Nadciągająca burza
Mary Hoffman - Pętla sokolnika
Stephenie Meyer - Drugie życie Bree Tanner
Christopher Paolini - Dziedzictwo. Tom 1
Christopher Paolini - Dziedzictwo. Tom 2 
Celia Rees - Savoy. Przygody pięknej rozbójniczki
Rick Riordan - Cień węża
Rick Riordan - Ognisty Tron
Veronica Roth - Niezgodna
Justin Somper - Wampiraci. Wojna nieśmiertelnych
L.J. Smith - Pamiętniki wampirów 6. Pieśń księżyca
L.J. Smith - Tajemny krąg. Tom 1
L. J. Smith - Tajemny krąg. Tom 2
Star Wars. Kryzys na Coruscant
Star Wars. Obrońcy republiki
Star Wars. Pojedynek przy strzaskanej skale
Maggie Stiefvater - Ukojenie

Czytelnicza klasa roku - punktacja za październik 2012

I A - 19 I
 B - 14
I C - 23
I D - 19
I E - 14
I F - 13
II A - 47
II B - 44
II C - 37
II D - 13
II E - 13
II F - 3
II G - 7
III A - 21
III B - 11
III C - 13
III D - 24
III E - 12
III F - 16

Hurra!

Miło nam donieść, że od kilku dni można już korzystać z całego księgozbioru naszej biblioteki. Walka z inwentaryzacją księgozbioru jeszcze się nie skończyła, ale żal nam było kochanych czytelników i z szybkością światła spisałyśmy książki. Z powodu skontrum mało nas też było na blogu, ale i to wreszcie ulegnie zmianie.  

środa, 24 października 2012

Haiku, czyli radosna twórczość!

Kolejne pokolenie naszych kółkowiczów szczególnie upodobało sobie tworzenie haiku jako sposób na ciekawe zajęcia. I tym razem młodzi poeci ochoczo wzięli się do roboty i powstało kilka wierszy. Niestety wszystkie napisali po zjedzeniu kilku kostek czekolady, więc ilość cukru w organizmie odbiła się na jakości utworów.

Stoję przed oknem
z nie lada pytaniem...
czy było coś na zadanie?

jesienne popołudnie
niebo zachmurzone
a ja wciąż wędruję

Na dworze mżawka
liście spadają
i jest mi zimno

widzę księżyc
patrzę na gwiazdy
i czuję Twój zapach

siedzę sobie na ławce
w parku pod laskiem
i słucham ujadania psów

Świat taki smutny
życie tak długie
słowa tak kruche

Dwie chwile szczęścia
udawanego
Cień smutku wiecznego

Wielkie przerażenie mnie ogarnia,
że możesz wstąpić
do lepszego świata

Za niedługo wrócą
te najgorsze wspomnienia,
które chcę wymazać z pamięci

Mam gładki mózg
więc uczę się historii
skończyło się jedzenie w lodówce

Gdy będę jeść tyle czekolady
to jak domino me zęby
wypadną mi z gęby

poniedziałek, 15 października 2012

Gra z wyobraźnią

Kochane "słoneczka" z kółka bibliotecznego Silva Libris uwielbiają ciekawe zajęcia i ciągle męczą o takowe prowadzące zajęcia (które od wysiłku intelektualnego marnieją i nikną w oczach). Podczas jednych z zajęć wzięli udział w tzw. Grze z wyobraźnią na podstawie twórczości belgijskiego malarza Rene Magritte`a. Każdy z uczniów narysował przedmiot, a następnie nadał mu inną, wymyśloną nazwę. Potem - korzystając z ładnej pogody - udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie schowaliśmy nasze przedmioty (niektórzy "obkleili" samochód ukochanego nauczyciela). Kółkowicze zostali podzieleni na trzy drużyny, a ich zadaniem było stworzenie opowiadania z wykorzystaniem przedmiotów. Na koniec, żeby nie było tak łatwo, nazwy przedmiotów zostały zastąpione wymyślonymi. Kółkowicze byli zadowoleni z zajęć i chcą więcej. Już tak łatwo nie dadzą przekupić się czekoladą.   

Uwaga ważna informacja!

W związku z przeprowadzaną inwentaryzacją księgozbioru biblioteka szkolna będzie od 15 października czynna wyłącznie podczas dużych przerw:
11.25 - 11.40
12.25 - 12.40
Za niedogodności przepraszamy!

piątek, 28 września 2012

Czytelnicza klasa roku - punktacja za wrzesień 2012

Przedstawiamy pierwsze w tym roku szkolnym zestawienie Czytelniczej klasy roku. Rywalizacja rozpoczęta! I A - 18
I B - 13
I C - 13
I D - 2
I E - 12
I F - 10
II A - 17
II B - 33
II C - 37
II D - 12
II E - 5
II F - 2
II G - 5
III A - 18
III B - 11
III C - 5
III D - 6
III E - 9
III F - 5

środa, 26 września 2012

Pocztówka z wakacji 2012

W doskonałych humorach nasi "kochani kółkowicze" rozpoczęli kolejny sezon działalności w kółku bibliotecznym Silva Libris. Na pierwszych zajęciach wspominaliśmy ostatnie wakacje. Wspólnie stworzyliśmy pocztówkę z wakacji. Przy okazji okazało się, że niektórzy mają dość wstrząsające wspomnienia z wakacji. Mieliśmy przerażającą historię z królikiem, rowerem i trampoliną (nie pytajcie o szczegóły dla własnego dobra), dziwaczny widok z okna w pensjonacie nad morzem (ciekawe, gdzie to było?), sowę w depresji, chatkę w lesie (ktoś za dużo naczytał się baśni Grimma w te wakacje), kosmitę z rozwianym włosem w morzu (albo jeziorze - tego nie wie nikt) oraz kilka dramatycznych historii miłosnych. I jak tu nie wierzyć, że nastolatki mają nudne życie?

Uwaga zmiany w regulaminie Czytelniczej klasy roku!

Chociaż z drobnym poślizgiem witamy w nowym roku szkolnym! Od razu na początku informujemy, że nastąpiły niewielkie zmiany w regulaminie szkolnego konkursu Czytelnicza klasa roku. Szczegółowe informacje odnajdziecie na blogu w odpowiedniej zakładce. Powodzenia!

środa, 18 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XXIII


1/09/2012
Kończę tego bloga. Nie będę go aktualizował, ale zostawię go ku przestrodze … Dla wszystkich, którzy tak jak ja wpadną w wir internetowego nonsensu. Jestem z Kaśką. Wróciłem do domu. Przez cały sierpień byłem na odwyku. Mam nadzieję, że coś mi to dało. Jak to powiedziała Kasiunia „nowy rok – nowe postanowienia”. Dalej chodzę do gimnazjum. Ale w tym roku wracam na stare tory. W końcu, jeśli upadło się na samo dno, to już gorzej być nie może. Dziękuję kochanie za to, że mi pomogłaś się z tego wszystkiego wydostać. I przepraszam wszystkich, którzy przeze mnie cierpieli. Więcej Was nie zawiodę – obiecuję.

wtorek, 17 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XXII


30/07/2012
Dzisiaj na dworcu, wśród meneli wypatrzyła mnie Kaśka. Byłem pijany, brudny i śmierdzący. Podeszła i zaczęła na mnie wrzeszczeć. Powiedziała, ze jestem idiotą, że przez Internet, uzależnienie i ślepe zaufanie do wszystkich spie*****em sobie życie. Potem wyryczała mi w twarz, że mnie kocha … Czułem się jak idiota, bo zdałem sobie sprawę, że to wszystko prawda. Tylko czy jeszcze nie jest za późno, żeby cokolwiek naprawić?

poniedziałek, 16 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XXI


23/07/2012
Wróciłem do pisania z kafejki. Teraz to jedyne miejsce, gdzie utrzymuję kontakt ze światem. Mam to gdzieś. Do picia i palenia na dworcu doszły narkotyki. Nie wiem skąd oni je biorą, ale już bez nich nie potrafię … Dopiero teraz upadłem najniżej jak się dało …

czwartek, 12 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XX


2/07/2012
Matka, po tym jak wróciłem po 3 dniach do domu, powiedziała, że nie chce mnie znać … Walnąłem ją w łeb bo mnie wkurzała. Niżej już nie mogłem upaść. Wziąłem plecak i wybiegłem z domu – a niech mnie szukają … Przed tym jak wybiegłem ze łzami w oczach powiedziała mi, że Kasia o mnie pytała. No nie… Znowu?

środa, 11 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XIX


30/06/2012
Wczoraj się schlałem jak świnia. Byłem nieprzytomny i obudziłem się w parku pod ławką. Z menelami. Uwierzycie w to? Zacząłem z nimi dalej pić. Wykurzyłem też pierwszego szluga. A co mi zaszkodzi? Teraz i tak już jestem na dnie.

wtorek, 10 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XVIII


29/06/2012
Klasa mnie nie znosi. Wszyscy się ze mnie nabijają, śmieją się z mojej głupoty. Pytałem ludzi na forach internetowych co sądzą o tym wszystkim. Powiedzieli, że na moim miejscu poszliby się napić i zajarać, albo popełnili samobójstwo. Myślę nad jednym i drugim. Ale pierwsza opcja chyba jest lepsza …

poniedziałek, 9 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XVII

28/06/2012
Kompletna porażka. Ten dupek Szimi nie dość, że wczoraj obrobił mi chatę, to jeszcze zniszczył mnie wśród znajomych. Sprzedał wszystkie moje sekrety … Palant. Rodzice mnie chyba zabiją. Z domu zniknęło wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Gdy na policji zeznałem, że zostawiłem klucze przyjacielowi matka zrobiła się szkarłatna, a ojciec ryczał na mnie jak głupi. Ale apogeum miało nadejść … Policjant spytał mnie o to, komu te klucze zostawiłem. Gdy okazało się, że nic kompletnie nie wiem o tym całym „Szimim” ojciec wyszedł z komendy, a matka trzasnęła mnie w twarz… Pierwszy raz odkąd się urodziłem … Zabolała bardziej duma, niż cios …

sobota, 7 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XVI

27/06/2012
Musiałem ruszyć się do szkoły mimo, że nikogo nie było w domu. Tragedia. Musiałem przerwać grę… Ale Szimi powiedział, że jak mu zostawię klucze, to pogra na moim koncie i nabije mi staty. Pewnie, że to zrobię. W końcu mu ufam. Choć spotkałem go tylko raz w życiu.

piątek, 6 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XV


25/06/2012
Szimi jest ekstra. Mało tego – okazało się, że mieszka w moim mieście. Świat jest jednak mały. Teraz jeszcze częściej niż zwykle pykamy razem w CS’a. Matka już przełknęła informację, że nie przejdę do następnej klasy. Osobiście mam to gdzieś. Co tam szkoła? Na nic mi się to nie przyda w życiu. Także już po szlabanie – no i za kilka dni wakacje, więc mam luzy.

środa, 4 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XIV


4/06/2012
Znów wpis z kafejki. Za 3 tygodnie jestem umówiony z Szimim na spotkanie. Zobaczymy co z niego za gość. Sądząc po tym, jak wymiata w CS’a to koleś jest genialny. Się zobaczy. Podobno to ryzykowne – ufać nieznajomym … Się okaże.

wtorek, 3 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XIII


30/05/2012
Taki sobie szybki wpis. Siedzę w kafejce internetowej. Kasę walnąłem matce z portfela. Cóż – cel uświęca środki. Przecież musiałem coś tu napisać, pograć i pogadać z moim nowym przyjacielem. Szkoda tylko, że Szimi wie o mnie wszystko, a o sobie nie chce nic powiedzieć. Powiedział, że wszystkiego się dowiem, jak się spotkamy. Ryzykować? Pewnie tak zrobię – w końcu co mi szkodzi.

poniedziałek, 2 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XII


24/05/2012
Maras. Wychowawczyni dzwoniła do matki … Nie dość, że podała jej wszystkie oceny, to jeszcze nakablowała, że nie chodzę do szkoły. Małpa! W związku z tym mam, delikatnie mówiąc, przekichane. Mam absolutny szlaban na komputer. I to na miesiąc. Ja tego nie przeżyję …

niedziela, 1 lipca 2012

Złapany w sieć - odc. XI


23/05/2012
Nie uwierzycie co się stało. Kasia, największa klasowa ofiara, przyszła dzisiaj do mnie się spytać czy nic mi nie jest, bo rzadko w szkole bywam. Rozumiecie to!? Przecież to jakaś histeryczka. Wykopałem ją szybko z domu. Zaczęła wyć jak jej powiedziałem, że ma spadać i że to nie jej interes. Zresztą pstro mnie to obchodzi. Musiałem szybko wrócić do Szimiego i do CS’a.

sobota, 30 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. X


22/05/2012
Pół nocy gadałem z „Szimim” na gadu. Powiedziałem mu o wszystkim. O tym, że u mnie w domu nie najlepiej z kasą, że mam problemy z rodzicami, że kiepsko idzie mi w szkole … Czyli mówiąc krótko zaufałem mu. Tak wiem – nieznajomym się takich rzeczy nie mówi. Internet może być niebezpieczny itd. Większych bredni nie słyszałem. Co on mi może?

czwartek, 28 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. IX


21/05/2012
I znów do szkoły. Tak przynajmniej miało być, bo pomysł wagarów nigdy mi się nie znudzi. Więc co pomyślałem, to zrobiłem. I wyobrażacie sobie? Chłopaki z CS’a zaczęli mi dogadywać i kazali iść do szkoły. Co za chamstwo! Pstro ich obchodzi moje życie … Jedynie genialny koleś o nicku „Szimi” mnie bronił. Może on też olewa szkolę?

środa, 27 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. VIII


20/05/2012
I niedziela. Drugi dzień gry na słuchawkach – i widać różnicę ; ) Jedynie starzy się czepiają, że drę się na całe gardło i przeklinam … Gó*** ich to obchodzi. W końcu jestem już prawie dorosły. Niech się nie wtrącają … Gadam sobie z chłopakami na CS’ie. Z jednym się nawet skumałem i oprócz tego piszemy sobie na gadu. Czuję się naprawdę szczęśliwy.

wtorek, 26 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. VII


19/05/2012
W końcu weekend. Co oznacza, że mogę pograć. Rano poszedłem do sklepu i za kasę przeznaczoną na żarcie dla psa kupiłem sobie słuchawki. Co tam ten zapchlony sierściuch. Ja przecież MUSZĘ mieć jak grać. A bez słuchawek się nie da… No i nie można z nikim pogadać …

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. VI


18/05/2012
Dziś niestety musiałem iść … Matka rano w domu się wściekała, że mi się nie chce … Więc dla świętego spokoju poszedłem. Ale i tak nie potrafiłem się skupić. Cały czas myślałem ile jeszcze godzin gry zajmie mi dostanie się na podium statystyk serwera … Nauczycielki czegoś się czepiały. Ale czego one ode mnie chcą? Przecież jestem w szkole – to im powinno wystarczyć.

niedziela, 24 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. V


17/05/2012
Kolejna blauka. Rano znów nikogo w domu. Czyli wolne i oczywiście CS. Ta gra jest genialna – uwierzcie mi. Jeśli ktoś nigdy nie grał w sieciówkę to nie zrozumie. To trzeba poczuć, a nie jedynie o tym czytać. Także zapraszam wszystkich na serwer, na którym gram – Cs.Trzebiatów.

sobota, 23 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. IV


16/05/2012
Sądny dzień. Matka miała iść na wywiadówkę. Ale udało się – trochę naściemniałem, że wychowawczyni jest chora i, o dziwo, przeszło. Rozumiecie? Matka kupiła tę bajeczkę. Czyli nie będzie żadnych konsekwencji z sześciu zagrożeń. I znowu śmiało mogę sobie olewać wszystko ; )

piątek, 22 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. III


15/05/2012
Genialnie było dzisiaj. Matka wyszła wcześnie rano, ojciec nie wrócił do domu po nocce – więc olałem szkołę ; ) Zostałem w domu i pykałem w CS’a. I, nie chwaląc się, coraz lepiej mi idzie ; ) Mam już 4 miejsce w statystykach na serwerze. Jeszcze ze 2 tygodnie i mogę być najlepszy. I teraz tylko to się dla mnie liczy.

czwartek, 21 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. II


14/05/2012
Ciężki dzień dzisiaj. W szkole jak zawsze nudy. Tam nigdy nie ma nic ciekawego … Jakieś sprawdziany, kartkówki – na co mi to wszystko? Przecież Internet to potęga – wszystko można tu znaleźć. Więc po co się uczyć? Aż się zastanawiam jak ja mogłem być taki głupi. Jeszcze rok temu kończyłem II klasę gimnazjum otrzymując świadectwo z paskiem. I co mi to dało? Kompletnie nic. Dlatego w tym roku poświęciłem się rozrywce. Już po egzaminach – poszły fatalnie, ale nie ma się czym przejmować. Z ocenami jeszcze gorzej – tu jedynym problemem do przeskoczenia jest wywiadówka. A ona już pojutrze.

środa, 20 czerwca 2012

Złapany w sieć - odc. I


11/05/2012
Cześć. Jestem Michał. Bloga założyłem tak o – żeby było śmiesznie. W sumie nawet i to nie jest prawdą. Po prostu mam potrzebę wyrzucać z siebie wszystko, co myślę. Przyjaciół nie mam, w klasie nie jestem lubiany. Więc uważam, że to był najlepszy sposób. No w każdym razie zawsze można spróbować.

wtorek, 19 czerwca 2012

Marta Kaluza finalistką konkursu ogólnopolskiego

Uczennica klasy III e Marta Kaluza została finalistką VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Młodzi Przeciwko Patologiom Społecznym" w kategorii "Myślenie Słowem". Konkurs został zorganizowany przez Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie wespół z Komendą Główną Policji, Fundacją Kidprotect.pl oraz Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka. Zadaniem uczestników konkursu w kategorii „Myślenie Słowem” było napisane pracy w dowolnej formie literackiej (nasza finalistka napisała pracę w formie bloga – dziennika internetowego) na jeden z trzech tematów: Internet (ten wybrała uczennica klasy III e), autorytet, samorządność. W kategorii "Myślenie Obrazem" należało wykazać się zdolnościami plastycznymi. Praca Marty zostanie opublikowana na naszym blogu. Finalistce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

piątek, 15 czerwca 2012

Z literaturą za pan brat

Wszystkich chętnych zapraszamy do rozwiązania testu Z literaturą za pan brat      

1.Kto napisał wymienione utwory literatury młodzieżowej?
A.   Wiedźmin                                   1. Juliusz Verne
B.   Wyspa złoczyńców                     2. Andrzej Sapkowski
C.   Szósta klepka                             3. Zbigniew Nienacki
D.   Tajemnicza wyspa                               4. Małgorzata Musierowicz
2.     W jakiej kolejności wymienieni twórcy otrzymali literacką nagrodę Nobla.
A.   Władysław S. Reymont              1.
B.   Wisława Szymborska                           2.
C.   Czesław Miłosz                           3.
D.   Henryk Sienkiewicz                    4.
E.    Orhan Pamuk                             5.
3.     Kto jest autorem wymienionych słynnych utworów literatury dziecięcej?
A.   Dzieci z Bullerbyn                       1. Rene Goscinny
B.   Mikołajek                                   2. Astrid Lindgren
C.   Pinokio                                       3. Tove Janson
D.   Robinson Cruzoe                        4. Carlo Collodi
E.    W dolinie muminków                           5. Daniel Defoe
4.     Autorom literatury grozy przypisz ich dzieła.
A.   Graham Masterson                     1. Drakula
B.   Mary Shelley                              2. Egzorcysta
C.   Stephen King                              3. Frankenstein
D.   Bram Stoker                               4. Lśnienie
E.    William P. Blaty                         5. Manitou
5.     Ułóż nazwiska polskich pisarzy chronologicznie wg daty urodzenia.
A.   Ignacy Krasicki                           1.
B.   Stefan Żeromski                          2.
C.   Adam Mickiewicz                       3.
D.   Bolesław Prus                             4.
E.    Sławomir Mrożek                       5.
6.     Łączyła ich niechęć, nienawiść lub rywalizacja. Połącz w pary słynnych wrogów literackich.
A.   Gandalf                                       1. Gerwazy
B.   Jan Skrzetuski                                      2. Sauron
C.   Albus Dumbledore                      3. Bohun
D.   Jacek Soplica                              4. Lord Voldemort
E.    Rejent Milczek                                      5. Cześnik Raptusiewicz
7.     Gdzie rozgrywa się akcja wymienionych utworów?
A.   Romeo i Julia                              1. Egipt
B.   Antygona                                    2. Aspinwall
C.   Faraon                                        3. Werona
D.   Latarnik                                      4. Teby
E.    Kamienie na szaniec                    5. Warszawa
8.     Połącz w całość tytuły książek.
A.   Imię                                             1. Zofii
B.   Bajki                                           2. róży
C.   Władca                                        3. czyli tam i z powrotem
D.   Hobbit                                        4. much
E.    Świat                                          5. robotów
9.     W jakich utworach literackich pojawili się wymienieni bohaterowie?
A.   Maciej Raptusiewicz                            1. Chłopcy z placu broni
B.   Ernest Nemeczek                        2. Władca pierścieni
C.   Ebenezer Scrooge                        3. Zemsta
D.   Sanczo Pansa                              4. Opowieść wigilijna
E.    Frodo Baggins                                      5. Don Kichot
10.                        Połącz fantastyczną krainę z tytułem książki, w której występuje.
A.   Narnia                                         1. Niekończąca się historia
B.   Ziemiomorze                               2. Lew, czarownica i stara szafa
C.   Fantazjana                                  3. Władca pierścieni
D.   Cymmeria                                   4. Grobowce Atuanu
E.    Śródziemie                                  5. Conan Barbarzyńca
11.                       Połącz imiona z odpowiednimi nazwiskami twórców literatury światowej.
A.   Umberto                                               1. Mann
B.   Orhan                                         2. Capote
C.   James                                          3. Eco
D.   Tomasz                                       4. Pamuk
E.    Truman                                       5. Joyce
12.                        Połącz ze sobą pary słynnych kochanków literackich.
A.   Izolda                                          1. Romeo
B.   Izabela Łęcka                              2. Werter
C.   Zosia                                           3. Tristan
D.   Julia                                            4. Stanisław Wokulski
E.    Lotta                                           5. Pan Tadeusz
13.                        Przyporządkuj tytuły powieści kryminalnych do odpowiednich autorów.
A.   Dziesięciu murzynków                1. Joe Alex
B.   Piekło jest we mnie                     2. Dan Brown
C.   Misery                                        3. Stephen King
D.   Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa                     4. Agata Christie
E.    Anioły i demony                         5. Artur Conan Doyle
14.                        Z kim związane są w dziejach literackich wymienione miejsca?
A.   Poznań                                        1. Henryk Sienkiewicz
B.   Oblęgorek                                   2. Juliusz Słowacki
C.   Czarnolas                                    3. Adam Mickiewicz
D.   Nowogródek                               4. Jan Kochanowski
E.    Krzemieniec                                5. Małgorzata Musierowicz





55.                        Jaka kobieta odegrała ważną rolę w życiu wymienionych pisarzy?
A.   Norwida                                               1. Beatrycze
B.   Balzaka                                       2. Maryla Wereszczakówna
C.   Petrarki                                       3. Ewelina Hańska
D.   Mickiewicza                                4. Laura
E.    Dantego                                      5. Maria Kalergis
16.                        Połącz imię i nazwisko pisarza z nazwą epoki, w której tworzył.
A.   Juliusz Słowacki                         1. Odrodzenie
B.   Ignacy Krasicki                           2. Współczesność
C.   Czesław Miłosz                           3. Romantyzm
D.   Jan Kochanowski                       4. Oświecenie
E.    Bolesław Prus                             5. Pozytywizm
17.                        Połącz nazwisko pisarza z krajem, w którym się urodził.
A.   Johann Wolfgang Goethe            1. Rosja
B.   Wisława Szymborska                           2. Anglia
C.   Victor Hugo                                3. Polska
D.   Antoni Czechow                         4. Francja
E.    Karol Dickens                             5. Niemcy
18.                        Połącz postacie czarodziejów, czarnoksiężników i magów z autorami, którzy je stworzyli.
A.   Rincewind                                   1. Terry Pratchett
B.   Czarnoksiężnik Ged                    2. Andrzej Sapkowski
C.   Radagast Bury                                     3. J.K. Rowling
D.   Tom Marvolo Riddle                            4. Ursula K. Le Guin
E.    Yennefer z Vengerbergu              5. J.R.R. Tolkien





19.                        Połącz nazwiska współczesnych polskich pisarzy z tytułami właściwych utworów.
A.   Jerzy Pilch                                  1. Biały kruk
B.   Dorota Masłowska                     2. Wojna polsko-ruska
C.   Wiesław Myśliwski                     3. Pod mocnym aniołem
D.   Andrzej Stasiuk                          4. Bieguni
E.    Olga Tokarczuk                          5. Traktat o łuskaniu fasoli
20.                        Oto tytuły wierszy. Połącz je z ich autorami.
A.   Bolesław Leśmian                       1. Kobiety Rubensa
B.   Wisława Szymborska                           2. Do świętego Franciszka
C.   Zbigniew Herbert                        3. Fortepian Chopina
D.   Jan Twardowski                         4. Dusiołek
E.    Cyprian Kamil Norwid               5. Pan Cogito
21.                        Której z wymienionych powieści nie napisał Paulo Coelho?
a.     Alchemik
b.     Pielgrzym
c.      Cień wiatru
d.     Piąta góra
22.                        Z czyjego wiersza pochodzą słowa: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”?
a.     Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
b.     Władysława Broniewskiego
c.      Jana Twardowskiego
d.     Leopolda Staffa
23.                        „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”- z jakiego utworu pochodzi ten cytat?
a.     Dziady Adama Mickiewicza
b.     Wesele Stanisława Wyspiańskiego
c.      Potop Henryka Sienkiewicza
d.     Zemsta Aleksandra Fredro

24.                        Czy Ignacy Krasicki i Zygmunt Krasiński spotkali się kiedykolwiek?
a.     Tak
b.     Nie
25.                        Który z wymienionych autorów nie jest twórcą literatury fantasy?
a.     Andrzej Pilipiuk
b.     Dorota Masłowska
c.      Andrzej Sapkowski
d.     Jacek Dukaj
26.                        Czy Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz byli spokrewnieni?
a.     Tak
b.     Nie
27.                        Sługa i pan – podaj, którą parę połączono niewłaściwie?
a.     Don Kichot i Sancho Pancha
b.     Cześnik Raptusiewicz i Papkin
c.      Kmicic i Zagłoba
d.     Robinson Crusoe i Piętaszek
28.                        Który z pisarzy nie otrzymał literackiej Nagrody Nike?
a.     Jerzy Pilch
b.     Dorota Masłowska
c.      Czesław Miłosz
d.     Zbigniew Herbert
29.                        Który z wymienionych pisarzy był w 2008r. laureatem literackiej Nagrody Nobla?
a.     Imre Kertesz
b.     Harold Pinter
c.      Jean-Marie Gustave Le Clezio
d.     Doris Lessing
30.                        Czy Jan Długosz i Jan Kochanowski spotkali się kiedykolwiek?
a.     Tak
b.     Nie

31.                        Który z bohaterów znanych utworów używał zwrotu: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”?
a.     Jacek Soplica
b.     Konrad Wallenrod
c.      Rejent Milczek
d.     Ambroży Kleks
32.                        Kto jest autorem książki Oskar i pani Róża?
a.     Eric-Emmanuel Schmitt
b.     Carlos Ruiz Zafon
c.      Antoine de Saint Exupery
d.     Mario Puzo
33.                        Która z wymienionych postaci nie występuje w powieści Henryka Sienkiewicza Ogniem i mieczem?
a.     Skrzetuski
b.     Helena
c.      Bohun
d.     Kmicic
34.                        Kto jest autorem słów: „Kobieto! Puchu marny! Ty wietrzna istoto!
a.     Jan Kochanowski
b.     Petrarka
c.      Adam Mickiewicz
d.     Johann Wolfgang Goethe
35.                        W którym roku Wisława Szymborska otrzymała literacką nagrodę Nobla?
a.     1991
b.     1995
c.      1996
d.     2000



36.                        Gdzie rozgrywa się akcja tragedii Williama Szekspira Hamlet?
a.     Danii
b.     Anglii
c.      Francji
d.     Szwecji
37.                        Ilu członków liczyła Drużyna Pierścienia?
a.     Siedmiu
b.     Sześciu
c.      Ośmiu
d.     Dziewięciu
38.                        Kto jest autorem słów: „Ideał sięgnął bruku”?
a.     Krzysztof Kamil Baczyński
b.     Cyprian Kamil Norwid
c.      Adam Asnyk
d.     Czesław Miłosz
39.                        Który z bohaterów liryki rycerskiej nie poszukiwał św. Graala?
a.     Lancelot
b.     Roland
c.      Parsifal
d.     Galahad